Zaśpiewali prosto z serca

Miasto 16 kwietnia 2024 Wydanie 16/2024
Zaśpiewali prosto z serca

W czwartek, 11 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się wyjątkowe 7 Rejonowe Konfrontacje Muzyczne, które zgromadziły niezwykłe talenty muzyczne spośród wychowanków ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

To niezwykłe wydarzenie nie tylko ukazało bogactwo muzycznych zdolności, ale również dało wyraz determinacji i pasji tych niezwykłych artystów. Konfrontacje rozpoczęły się o godzinie 9:30 rano i trwały do wczesnego popołudnia, zapełniając salę MOKiSu muzyką o różnorodnym charakterze. Repertuar był niezwykle zróżnicowany, obejmujący utwory od klasycznych dzieł Jana Kiepury, po nowoczesne kompozycje Roberta Jansona, a nawet niekwestionowane hity gatunku country. Jednak to nie tylko różnorodność muzyczna czyniła to wydarzenie tak wyjątkowym, ale przede wszystkim ogromne zaangażowanie i determinacja każdego z uczestników. Mimo trudności czy ograniczeń, które mogą wynikać z ich niepełnosprawności, artyści ci pokazali niezwykłą siłę wewnętrzną i pasję do muzyki. Uczestnicy konfrontacji zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności wokalne, ale również instrumentalne, często akompaniując sobie na różnych instrumentach muzycznych. Każdy występ był wyrazem indywidualnego podejścia do muzyki oraz osobistej ekspresji artystycznej. Nie sposób było nie zauważyć entuzjazmu publiczności, która gorąco dopingowała każdego wykonawcę, dając wyraz swojego uznania dla ich talentu i odwagi. Prowadząca Dorota Ruśkowska podkreślała nie tylko siłę muzyki, ale również jej zdolność do łączenia ludzi i tworzenia wyjątkowych chwil jak ten koncert.

- Organizacja przeglądu to bardzo dużo różnych działań i trudności zawsze jakieś są. Chociażby takie wynikające z braku doświadczenia, że po prostu czegoś się nie wie i trzeba do tego dojść. Natomiast ludzie, z którymi się spotykałyśmy w trakcie przygotowań zawsze byli bardzo pozytywnie nastawieni i w miarę możliwości pomocni – mówi Aneta Pilch, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice.

Organizatorzy konfrontacji podkreślają, że celem tego wydarzenia nie było tylko zaprezentowanie talentów muzycznych osób z niepełnosprawnościami, ale również promowanie integracji społecznej oraz budowanie świadomości na temat ich zdolności i potencjału. W tym kontekście 7 Rejonowe Konfrontacje Muzyczne odgrywają istotną rolę w budowaniu społeczeństwa opartego na szacunku i akceptacji dla wszystkich jego członków.

- Myślę, że udział w konkursie jest bardzo ważny dla osób z niepełnosprawnościami. Mają możliwość zaprezentować się na scenie, pokazać to co lubią i czym się zajmują będąc w różnych placówkach. Pokazać swoje pasje. Jest to też rodzaj i możliwość wyrażenia siebie poprzez występ. Kreatywność występów, przygotowywanych strojów, gra na instrumentach pokazują i promują zdolności muzyczne i sceniczne tych osób - dodaje pani Aneta. Wydarzenie zakończyło się owacjami na stojąco i obietnicą kolejnych spotkań, które będą kontynuować tę niezwykłą podróż przez świat muzyki i talentów.

Jury w składzie: Katarzyna Pawłowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, Piotr Gofroń – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zbigniew Morawski- muzyk, kompozytor przyznało:

Kategoria: Soliści do lat 16: I miejsce: Tobiasz Wołek, II miejsce: Zofia Pilch.

Soliści powyżej lat 16: I miejsce: Adam Kasprzycki, II miejsce: Bożena Kicała, III miejsce: Katarzyna Biela.

Zespoły do lat 12: I miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 7, II miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 1.

Zespoły powyżej lat 12: I miejsce: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dobczyc, II miejsce: OREW Myślenice, III miejsce: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice.

Śpiewane Sercem – Piotr Chrzanowski.