Handel jedzie na Słoneczną

Handel jedzie na Słoneczną
Tak będzie wyglądać Galeria Myślenicka, której otwarcie zaplanowane jest na koniec roku.

Będzie to największy obiekt handlowy na terenie powiatu. W dwukrotnie większej od Dekady – Galerii Myślenickiej znajdzie się 40 sklepów, a każdego dnia będzie w stanie obsłużyć 5000 klientów. Ci przyjadą tutaj własnymi samochodami lub dowiozą ich busy. Czy ul. Słoneczna wytrzyma takie natężenie?

O galerii handlowej przy ulicy Słonecznej myśleniccy kupcy mówili już w 2009 roku. Jej budowa rozpoczęła się w czerwcu 2014 i wszystko wskazuje na to, że zakończy się przed świętami Bożego Narodzenia. - Dzięki temu, że sprzyja nam aura wyprzedzamy założony harmonogram. Do końca lutego budynek powinien zostać zamknięty, co oznacza, że powstaną ściany razem z dachem. Teraz trwają prace widoczne z zewnątrz, od marca będą prowadzone w środku budynku i potrwają do trzeciego kwartału tego roku, wtedy planujemy otwarcie – mówi Jerzy Kaźnica, prezes zarządu Galerii Myślenickiej.

Budowana przez myślenickich kupców galeria będzie największym obiektem handlowym w powiecie myślenickim. Znajdującą się na sąsiedniej działce Dekadę (16 sklepów) przerośnie dwukrotnie, bowiem na powierzchni 6500 m. kw. znajdzie się 40 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. - Obecnie Galeria skomercjalizowana jest w 80%, a do rozdysponowania zostało nam około 10 lokali, głównie o mniejszej powierzchni. Kluczowe miejsce zajmie sklep spożywczy InterMarche, który będzie miał przeszło 1500 m.kw., branże elektroniczną reprezentować będzie Euro RTV AGD (przeszło 400 m.kw.) a wśród najemców znajdzie się również operator apteki ZIKO, który znany jest z atrakcyjnych cen lekarstw, a także polska sieć obuwnicza CCC. Duży lokal otworzy m.in. producent odzieży KONIK, oprócz niego powstanie także sklep sportowy oferujący cały asortyment wiodących marek – zapowiada Jerzy Kaźnica.

Ile może wytrzymać Słoneczna?

Według szacunków Galeria Myślenicka będzie w stanie obsłużyć około 150 tys. klientów miesięcznie, co daje 5000 osób dziennie. Klienci przyjadą tutaj własnymi samochodami lub dowiozą ich busy. Czy ul. Słoneczna wytrzyma takie natężenie? Myśleniczanie już mają dosyć ruchu w tym miejscu o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (artykuł dostępny na www.gazeta.myslenice.pl – GM nr 3). Mieszkańcy ulic Okulickiego, Armii Krajowej i Maczka zwrócili się do gminy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego całodniowego parkowania samochodów w tych miejscach.

Tu każde miejsce jest na wagę złota. Zapychanie, a jak mówią niektórzy mieszkańcy tej części miasta - podrzucanie samochodów zaczyna się już po godzinie 6 rano. Jako pierwsi parkują ci, którzy okolice dworca traktują jak przystanek tymczasowy, zostawiają tu samochód a busem jadą do Krakowa. Zaraz po nich pojawiają się uczniowie pobliskiego ZSTiE, którzy coraz częściej do szkoły przyjeżdżają samochodami. - Parkują i idą… zostawiając samochody na cały dzień, a czasami nawet na dłużej - skarżą się mieszkańcy ul. Armii Krajowej, Okulickiego oraz Maczka. Chwilę później otwierają się pierwsze sklepy i do późnego popołudnia trwa tu prawdziwe oblężenie. Mieszkańcy wspólnie z gminą opracowali projekt w ramach którego, pierwsze dwie godziny parkowania na wymienionych ulicach będą darmowe, natomiast za każdą kolejną rozpoczętą dobę przyjdzie zapłacić 50 zł. To koncepcja, którą rozpatrywać będą radni miejscy.

Parking na dachu galerii

Podobne rozwiązanie wprowadzono na parkingu przed Dekadą. Nowe miejsca parkingowe powstaną przy Galerii Myślenickiej, gdzie samochody będzie można zostawiać zarówno w jej okolicach jak i na dachu budynku. - Jesteśmy pewni, że parking na 220 miejsc, zagwarantuje komfortowe zakupy nie tylko klientom Galerii Myślenickiej. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że teren wokół budynku stanie się naturalnym centrum handlowym Myślenic – mówi Jerzy Kaźnica prezes Galerii Myślenickiej. Przyznaje, że na tym etapie budowy trudno mówić o zasadach jakie będą panować na powstających parkingach.

Przez rondo i most

Ruch na Słonecznej stara się również rozładować starosta, który jest zarządcą tej drogi. W ubiegłym roku na jej skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego wybudował rondo, które upłynniło ruch, a na rok 2015 na drugim jej końcu planuje nowe rozwiązanie. - Mamy zamiar przebudować most łączący dwie ulice Słowackiego w kierunku Żwirki i Wigury oraz wybudować nowy – poniżej, w kierunku Zakopianki. Jeśli to się uda, wyjazd ze Słonecznej odbywać się będzie z nakazem skrętu w prawo w ul. Słowackiego, dzięki czemu krótki łącznik między ulicami przestałby się korkować – twierdzi Józef Tomal.

Klientów dowiozą busy?

Wśród atutów Galerii Myślenickiej zamieszczonych na stronie projektu wymieniona jest m.in. bliskość Zakopianki i dworzec prywatnych busów, który znajduje się przy samym budynku. Jak czytamy; z tego rozwiązania komunikacyjnego korzysta nawet do 10 tys. osób dziennie. Obecnie busy stoją na terenie należącym do myślenickich kupców, mimo że w pobliżu znajduje się budynek dworca. W ubiegłym tygodniu starosta podkreślał na naszych łamach, że pozwolenie na budowę nie obejmowało zgody na dworzec w tym miejscu. - Komunikacja dla obsługi samej galerii - tak, przystanek - tak, jednak to nie miejsce na przystanek początkowy i końcowy, gdzie busy oczekują na pasażerów – mówił.

Prezes Kaźnica ma nadzieję, że busy nadal będą mogły funkcjonować w tym miejscu. - Staramy się, aby busy zostały u nas. Jesteśmy przekonani, że przy nowo powstałej Galerii Myślenickiej, zostanie zlokalizowany przystanek na takich samych zasadach jak dotychczas i do tego będziemy dążyć – zapowiada.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)