Kiedy nowe firmy wejdą do strefy?

Kiedy nowe firmy wejdą do strefy?
Kiedy nowe firmy wejdą do strefy?

W strefie przemysłowej leżącej na granicy Jawornika i Polanki przy Zakopiance znajduje się już kilka firm. Kolejne przygotowują się do rozpoczęcia działalności w tym miejscu. Gmina Myślenice planuje rozbudowę tego terenu i ściągnięcie następnych inwestorów

Pomagać jej w tym będzie Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego, która zostanie partnerem w realizacji tego projektu i odpowiadać będzie za scalenie gruntów oraz i nawiązywanie współpracy z inwestorami. Uchwałę intencyjną w tej sprawie 19 grudnia 2014 roku podjęli radni. Upoważnili też burmistrza do podpisania umowy partnerskiej z MARG-iem.

- W tworzenie strefy jesteśmy zaangażowani od kilku lat, dlatego porozumienie jest naturalną kontynuacją naszych działań. Do tej pory współpracowaliśmy indywidualnie z inwestorami, teraz będzie to działanie całościowe. Naszym zadaniem jest scalanie gruntów i nawiązywanie współpracy z inwestorami zainteresowanymi wejściem do strefy, która docelowo poszerzy się o obszar o powierzchni od 20 do 30 hektarów – mówi Daniel Piskorski, prezes MARG.

Pieniądze na sfinansowanie potrzebnych inwestycji gmina zamierza pozyskać z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Rozbudowa strefy ma w przyszłości zapewnić nowe miejsca pracy. - Mamy już trochę doświadczeń z tworzeniem stref gospodarczych – doskonale sprawdziła się strefa przemysłowa na Dolnym Przedmieściu, utworzona w latach 2006–2010. W jej organizacji również pomogły nam pieniądze unijne. Było warto. Obecnie strefa zapewnia pracę około 570 osobom. Jednak w jej obszarze na Dolnym Przedmieściu wszystkie grunty są już zagospodarowane. Stąd potrzeba wyznaczenia i uzbrojenia nowej – mówi burmistrz Maciej Ostrowski (więcej na ten temat w rozmowie na s. 4 i 5).

Tereny pod nową Strefę Aktywności Gospodarczej (SAG) w Jaworniku i Polace są już wyjęte spod produkcji rolnej i mają odpowiednią kwalifikację w nowym planie zagospodarowania przestrzennego. Aby mogły się rozwijać w kierunku produkcji, usług i handlu konieczne jest wykonanie przez gminę odpowiedniego uzbrojenia terenu oraz utworzenie węzła drogowego na Zakopiance w Jaworniku i drogi łączącej go z terenami położonymi w strefie. Gmina zajmie się również wykupieniem gruntu pod drogę dojazdową do strefy i wybudowanie jej; wykonanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej; zabezpieczenie przeciwpowodziowe potoku przylegającego do tego obszaru. Gmina będzie też wspierała inwestorów, którzy zdecydują się prowadzić działalność w SAG, w takich obszarach jak m.in. doprowadzenie prądu i gazu.

Powołanie SAG jest konsekwencją strategii rozwoju gminy. W Planie Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Myślenice wśród celów podstawowych zapisano wzmocnienie konkurencyjności gospodarki lokalnej oraz budowę infrastruktury technicznej zwiększającej atrakcyjność inwestycyjną gminy.

- Spotykamy się z zainteresowaniem i zapytaniami od inwestorów z różnych branż. To nie tylko przedsiębiorcy spoza naszego regionu, ale również lokalni. Widać że strefa jest potrzebna. Wystarczy spojrzeć na tempo w jakim rozwija się ul. Słowackiego, która coraz bardziej się zapycha, a firmy szukają nowych miejsc dla swoich siedzib. Alternatywą może być SAG – mówi prezes Daniel Piskorski.

Jak przyznaje rozwój strefy jest zależny od sytuacji prawnej gruntów, a wstępny termin jej poszerzenia zaplanowany jest na rok 2017. Obecnie w strefie działa kilka firm, a największe z nich to firma produkująca spożywcze osłonki białkowe (dawnej w tym miejscu były zakłady tytoniowe) i fabryka mebli Ryś, która buduje kolejne hale. W rejonie tym do scalenia jest ok. 30 ha gruntu.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)