Czy w Myślenicach będzie referendum?

Miasto 10 kwietnia 2014 Wydanie 14/2014

Kraków już zaplanował datę. Pozostałe gminy, na terenie których miałyby się odbyć konkurencje Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie wyrażają jednogłośnej decyzji. Szumny od pewnego czasu temat referendum w sprawie organizacji Olimpiady zapoczątkowany przez Prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowksiego, zyskuje zarówno zwolenników jak i przeciwników. Jakie stanowisko w tej sprawie mają Myślenice?

Według propozycji Komitetu Konkursowego 2022 w Myślenicach na północnym zboczu góry Chełm miałby powstać tor bobslejowo-saneczkowy. Zaprojektowany już tor ma mieć 1683 metrów długości przy 15 zakrętach. W tym miejscu – czyli na sfinansowaniu projektu budowy toru – wydawanie publicznych pieniędzy z Gminy Myślenice się kończy. Od początku nasze stanowisko w tej kwestii jest niezmienne – komentuje burmistrz Maciej Ostrowski. - My jako samorząd ani nie zbudujemy toru, ani nie będziemy go utrzymywać z budżetu Gminy Myślenice. Po pierwsze nie posiadamy takich środków, a po drugie jeśli nawet, to zablokowałoby to wiele inwestycji, które na terenie gminy są niezbędne dla mieszkańców. Wyjściem z tej sytuacji może być budowa toru z budżetu Państwa, a następnie utrzymywanie go, przejęcie przez prywatnego inwestora lub rozebranie. Koszt budowy toru to ok. 300 mln zł.

Co zyskałyby Myślenice?

Bez wątpienia organizacja ZIO 2022 to zastrzyk gotówki dla Małopolski. Nie tylko rozbudowa infrastruktury sportowej i mieszkaniowej. To nowe drogi, modernizacja komunikacji pomiędzy miastami i ruch w branży budowlanej czy gastronomicznej. Inwestycją, która bezpośrednio dotyczyć będzie Myślenic i kilku miejscowości sąsiadujących, to modernizacja zakopianki. We wniosku aplikacyjnym, który został złożony przez Kraków 24 marca na ten cel, widnieje kwota 2,7 mld zł. Byłaby ona przeznaczona na przekształcenie zakopianki m.in. w drogę ekspresową, co oznaczałoby budowę przejść dla pieszych, na które czekają mieszkańcy. Sama organizacja olimpiady, to także ogromna promocja dla miasta. Dzięki planowanej inwestycji o Myślenicach słyszy cała Polska.

Czy referendum jest potrzebne?

Na pytanie czy w Myślenicach przeprowadzone zostanie referendum w kwestii organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, burmistrz Maciej Ostrowski odpowiada ostatnio mediom kilka razy dziennie. Po licznych sugestiach mieszkańców, na taki krok zdecydował się Kraków – główny organizator imprezy. Zachęca do tego również wszystkie gminy, na terenie których miałyby odbyć się konkurencje olimpijskie. Gmina Myślenice nie ma nic przeciwko referendum w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. - Być może inicjatorzy igrzysk chcą poznać zdanie mieszkańców innych gmin zaangażowanych w imprezę. Jednak co stanie się wówczas gdy Krakowianie wyrażą pozytywną opinię, a Myśleniczanie negatywną? Może zasadne jest zapytanie wszystkich Małopolan, a nawet wszystkich Polaków, gdyż wydawane są tu środki z budżetu Państwa. Nie posiadamy również środków finansowych na organizację referendum – komentuje burmistrz Maciej Ostrowski. - Organizacja przez Komitet Konkursowy Kraków 2022 Zimowych Igrzysk Olimpijskich to duże wyróżnienie dla Myślenic i inicjatywa, którą w pełni popieramy. Oczywiście okażemy wszelką możliwą pomoc z naszej strony – dodaje. Kolejny punkt w drodze po ogień olimpijski, to wynik krakowskiego referendum. Jak dotąd żadna inna gmina nie zadeklarowała chęci organizacji referendum w tej sprawie.