Odpady: Jak uniknąć kary radzi Daniel Mikrut

10 lutego 2011 Wydanie 6/2011

O tym w jaki sposób uniknąć kary i spełnić wymogi dotyczące odpadów rozmawiamy z Danielem Mikrutem z firmy Eko Info Tech zajmującej się przygotowaniem dokumentacji dla firm działających w branży remontowo-budowlanej

 

Jakie dokumenty powinien posiadać przedsiębiorca świadczący usługi remontowo budowlane zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach z dnia 12 marca 2010?

Firma świadcząca usługi remontowo-budowlane powinna posiadać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami wydaną przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy. Jeśli firma posiadała wcześniej decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi wydaną przez starostę powiatu, na terenie którego były wykonywane prace, to na mocy nowelizacji ustawy o odpadach z dnia 22 stycznia 2010 r. straciła ona ważność z dniem 31 grudnia 2010 r.

Co zatem powinien zrobić przedsiębiorca, aby zdobyć decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami?

Przedsiębiorca powinien wystąpić z wnioskiem, do którego dołącza się ten program do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy na 30 dni przed rozpoczęciem działalności powodującej powstawanie odpadów.

W dniu 15 marca mija termin składania dokumentów, co to oznacza w praktyce?

Tak, jest to ostateczny termin przedłożenia zbiorczego zestawienia danych o odpadach za rok 2010. Na mocy nowelizacji ustawy o odpadach za niedotrzymanie ww. terminu wymierzana jest przez marszałka województwa kara administracyjna w wysokości 10 000 zł.

Jaki jest koszt przygotowania przez profesjonalną firmę odpowiedniej dokumentacji?

Wycena usług jest uzależniona od zapotrzebowania klienta oraz rodzaju dokumentów do przygotowania. Zazwyczaj koszt przygotowania wniosku o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami mieści się w granicach 2000-6000 zł netto. Wszystko jednak zależy od stopnia skomplikowania wniosku oraz programu gospodarki odpadami.

p.jag