Wrota sławy - konkurs wypracowań szkolnych

16 czerwca 2016 Wydanie 20/2016
Wrota sławy - konkurs wypracowań szkolnych
Wrota sławy - konkurs wypracowań szkolnych

Konkurs jest nietypowy; powstał przed laty, gdy pojawiła się potrzeba, by szczególnie wartościowe zadania (klasowe bądź domowe) zaprezentować szerszej publiczności. Organizatorzy chcą nagradzać zdolnych, młodych ludzi, motywując ich do inwestowania we własny talent

Jury konkursu najlepsze prace wybierało w Miejskiej Biblioteki Publicznej, co wyraźnie korespondowało z charakterem zmagań literackich. Wszyscy nagrodzeni otrzymali książki ufundowane przez burmistrza Macieja Ostrowskiego, a dodatkowo zwycięski szóstoklasista może cieszyć się publikacją swojej pracy na naszych łamach (poniżej).
Zbigniew Syrek, od lat życzliwy konkursowi, jego juror, tak uzasadnia wybór zwycięskiej pracy: - Tęsknota za utraconym dobrem i pokojem zostaje nagrodzona. Chciwość władcy okazuje się pułapką dla niego samego. Podkreślić należy aktualność wartości w świecie wymyślonym przez autora.

W konkursie nagrodzeni zostali:
* w kategorii klas VI: 1m. Igor Oprzędek „Podboje króla Ratyna”, SP nr 4 w Myślenicach (opiekun Paulina Ratajczak), 2m. Kinga Oliwa „Niesamowita historia”, SP w Bysinie, (opiekun Małgorzata Regina Sala), 3m. Zuzanna Kaczorowska „Z pamiętnika Piaskoludka”, SP nr w Zawadzie (opiekun Marzena Skóra); wyróżnienie: Julia Żyła, „Moja przygoda w Hogwarcie”, SP w Osiecznach, Jakub Żyła, „Moja przygoda w Hogwarcie – oczami Bellatrix Black”, SP w Osiecznach, (opiekun Agata Kluska), Jakub Pawlikowski, „Historia chłopca, który zakończył niewolnictwo”, SP nr 4 w Myślenicach, (opiekun Paulina Ratajczak);
* w kategorii klas IV-V: 1m. Jarosław Maciejewski „Moja baśniowa kraina”, SP nr 3 w Myślenicach, (opiekun Paulina Guzik), Małgorzata Piwowarczyk „Moja własna baśń”, SP nr 4 w Myślenicach, (opiekun Paulina Ratajczak), 2m. Berenika Kowalska „Kraina zaczarowanych książek”, SP nr 3w Myślenicach, (opiekun Elżbieta Marcowska), 3m. Filip Burda „Potęga wody” SP w Bęczarce, (opiekun Marta Światłon-Dąbrowa), Mateusz Żegleń „Legenda o góralu”, SP nr 2 w Myślenicach, (opiekun Izabela Leżańska), Karolina Janik „Dalsze losy niesfornego Nilsa” SP w Zawadzie, (opiekun Marzena Skóra); wyróżnienia: Zofia Pacek, „Planeta wyobraźni”, SP nr 3 w Myślenicach, (opiekun Lidia Lijewska-Karp), Weronika Starzak , „Kraina fantazji”, SP nr 3 w Myślenicach, (opiekun Elżbieta Marcowska), Michał Mika, „Podwójny gaz”, SP nr w Zasani, (opiekun Monika Malina), Emilia Podoba „Jak Jan otrzymał nazwisko”, SP nr 2 w Myślenicach, (opiekun Izabela Leżańska), Paweł Polewka, „Kuba i niesforna żaba”, SP w Jaworniku, (opiekun Bernadetta Polewka);
Nagrodę specjalną otrzymała Berenika Kowalska z SP nr 3 w Myślenicach za pracę pt. „Kraina zaczarowanych książek”, za ukazanie zderzenia świata twórczych priorytetów z realiami twardej codzienności.

Jarosława Słowik

Podboje króla Ratyna
- fragment
Na planecie Atyrii rządził król Ratyn. Był on bardzo złym władcą, a jego chciwość nie miała granic. Pewnego dnia Ratyn wpadł na pomysł podbicia kilku okolicznych planet, aby mieć nowych poddanych, od których także mógłby pobierać podatki. Atyriańskie statki z łatwością rozgromiły wroga i przejęły nową krainę. Dochody Ratyna zwiększyły się czterokrotnie.
Król nakazał admirałowi Tanarowi zebrać wszystkie gwiezdne okręty i zaatakować planetę Krytor, która znajdowała się w centrum galaktyki zwanej Yrat. Władał nią cesarz Yton. Był on pokojowo nastawiony, dlatego nie posiadał wielkiej armii. Nie wysłał do walki swych gwiezdnych statków, ponieważ był pewien porażki i nie chciał śmierci załogi.
Po pewnym czasie król Ratyn ustanowił swą władzę na wszystkich planetach Yratu i przeniósł swą siedzibę na Kryto. Zebrał on naprawdę olbrzymie bogactwa, ale jego chciwość nadal nie została zaspokojona. Planował podbić cały Kosmos. Było to jednak niemożliwe, gdyż, jak wiadomo, jest on nieskończenie wielki.
W tym samym czasie na pozostałych planetach Układu Tyrax mieszkańcy wyzwalali się na różne sposoby. Przywódcą spiskowców został Mitor, który kiedyś służył Ratynowi i doskonale go znał. Wiedział on o jego niezmierzonej chciwości i chciał ją wykorzystać, używając podstępu. Podając się za jednego z urzędników, Mitor zawiadomił Ratyna o rzekomo znajdującym się na Atyrii arcyklejnocie. Warunkiem jego zdobycia było odbycie samotnej podróży podniebnej władcy w celu wyeliminowania ryzyka przejęcia klejnotu przez kogoś niepowołanego. Król Ratyn, zaślepiony swą chciwością, posłuchał Mitora, nie wyczuwając podstępu. Kiedy przyleciał na Atyrię, natychmiast został pojmany i wystrzelony w przestrzeń kosmiczną, a tym samym skazany na wieczne dryfowanie.
Odtąd w galaktyce Yrat rozpoczął panowanie Mitor. Wraz z nowym władcą w galaktyce Yrat zapanował pokój i dobrobyt, ku ogólnej szczęśliwości jej mieszkańców.

Igor Oprzędek kl. VI SP4