Słowiańskie klimaty na zakończenie MWA

Słowiańskie klimaty na zakończenie MWA
Słowiańskie klimaty na zakończenie MWA

W ramach kulturalnych wydarzeń Myślenickiego Festiwalu Lata 25 lipca w Galerii Współczesnej MOKiS wernisażem prac powstałych podczas XVII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i XIII Europejskich Warsztatów Artystycznych dla Młodzieży zakończono to niezwykle prestiżowe artystyczne i kulturalne wydarzenie

W bieżącym roku uczestniczyło w nim 52 artystów profesjonalnych z Polski, Francji, Anglii, Rosjii, Ukrainy, Słowacji, Armenii, Izraela i USA. Koordynatorka projektu Alina Funek przedstawiła przesłanie tegorocznych warsztatów pod hasłem „Kim Jesteś?… Wobec… najbliższych, drugiego człowieka, innych narodów, otaczającego świata, Boga” dziękując serdecznie wszystkim artystom oraz tym, którzy pomogli w organizacji warsztatów.

Powstały fascynujące prace rzeźbiarskie, w drewnie, kamieniu, gipsie, ceramika i malarskie m.in. pastele, akwarele, prace w oleju, akrylu, na jedwabiu. Artyści wielu narodowości niezwykle wzruszeni byli zachwyceni atmosferą, gościnnością, kontaktami, dziękowali za tak piękną inicjatywę: - Pomimo różnic językowych rozumieliśmy się znakomicie tworząc wspólnotą międzynarodową. Byliśmy nią zainspirowani, z wielką otwartością na siebie – podkreślali.

W imieniu polskich uczestników warsztatów dziękowała Anita Werner. Swoimi wrażeniami dzielili się gratulując artystom także obecni poseł Tadeusz Arkit, radna sejmiku małopolskiego Barbara Dziwisz, w imieniu swoim i burmistrza Macieja Ostrowskiego (pełniącego honorowy patronat nad MWA) radny sejmiku małopolskiego Mieczysław Kęsek oraz starosta Józef Tomal. Otwarli uroczyście ekspozycję deklarując pomoc z zaproszeniem na przyszły rok do uczestnictwa MWA. A klimaty związane z zakończeniem MWA były niezwykle oryginalne, bowiem galeria MOKiS wypełniła się słowiańskimi ubiorami, wystrojem wnętrza tworząc niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.