Jakie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego?

Jakie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego?
Jakie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego?

73 zadania złożyli mieszkańcy Gminy Myślenice w ramach pierwszej edycji Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego. W zaproponowanych projektach znaczną część zajmują inicjatywy kulturalne, turystyczne i sportowe oraz małe inwestycje

Pomysł, poparcie, wniosek, weryfikacja i głosowanie - w takich pięciu krokach myślenicki magistrat promował realizację pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gminie Myślenice. Termin składania wniosków minął, a w czwartym kroku sprawę w swoje ręce biorą urzędnicy, którzy ocenią formalnie wnioski pod względem zgodności z regulaminem i kosztorysów. Ostatnim etapem w bieżącym roku będzie głosowanie, które zaplanowano na drugą połowę września.

W ramach programu miasto Myślenice zostało podzielone na dwie części, a swoje środki do wykorzystania na pomysły mieszkańców otrzymało każde sołectwo w gminie. Oprócz tego każdy z mieszkańców mógł zgłosić swój pomysł na projekt ogólnomiejski, opiewający na kwotę 200.000 zł z realizacją tylko na terenie Myślenic.

To właśnie projekty ogólnomiejskie cieszyły się największą popularnością, a zgłoszono ich aż dziesięć. Wśród zaproponowanych zadań poddawanych obecnie wspomnianej weryfikacji formalnej są między innymi Akademia Seniora z warsztatami dla osób starszych, Myślenicki Rower Miejski, wymiana nawierzchni boiska piłkarskiego dla dzieci i młodzieży, przygotowująca pod zamontowanie balona pneumatycznego, ogólnomiejskie siłownie, rozbudowa placu zabaw, obserwatorium astronomiczne, quady dla grupy poszukiwawczo-ratowniczej, czy zakup infrastruktury piknikowej.

Mniej pomysłów mieszkańcy mieli na zadania okręgowe. Znalazły się tutaj propozycje modernizacji placu zabaw na Osiedlu 1000-lecia, oświetlenie niektórych ulic, podświetlenie przejść dla pieszych, Lokalne Centrum Integracji na Górnym Przedmieściu, warsztaty tańca, chodnik przy ulicy Asnyka oraz mini boisko do piłki nożnej.

Spośród zadań zaproponowanych w poszczególnych sołectwach najwięcej zgłoszono w Głogoczowie, bo aż 8. Pomysłowością wykazali się także mieszkańcy Poręby, Drogini, Krzyszkowic, czy Jawornika, którzy zaproponowali po kilka zadań. Najmniej, bo po jednym projekcie zgłosiły Bulina, Chełm, Jasienica, Łęki, Osieczany i Polanka, a w wielu z tych przypadków były to wspólne ustalenia, aby odpowiednio zagospodarować całą przyznaną danej miejscowości kwotę.

Pełna lista zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego zadań znajduje się na stronie www.myslenice.pl. Póki co nie wiadomo ile z 73 zgłoszonych pomysłów przejdzie weryfikację formalną i zostanie poddane głosowaniu. Ostateczna lista zadań po weryfikacji zostanie opublikowana przed 14 września.

Od 15 do 26 września potrwa głosowanie mieszkańców, natomiast do 29 września poznamy wybrane zadania, które Gmina Myślenice wykona w 2018 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego.