KWW Jarosława Szlachetki

W cieniu ich słów, czas płynie inaczej

W cieniu ich słów, czas płynie inaczej
W cieniu ich słów, czas płynie inaczej

 

Jej historia nie zaczęła się dobrze, bo w piątek, trzynastego w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która mieściła się jeszcze w Rynku. To tam wrześniowego wieczoru zawiązała się Myślenicka Grupa Poetycka „Tilia”, która obchodzi 15-lecie istnienia

Inicjatorami i pomysłodawcami założenia grupy była ówczesna dyrektor biblioteki Teresa Nalepa i poeta Piotr Oprzędek, a jej założycielami oprócz Piotra - Inga Malina-Kuś, Maciej Skowronek i Piotr Ślusarczyk. - Pamiętam to jakby było wczoraj - wspomina Piotr Oprzędek. - Chyba nikt z nas wtedy nie myślał, że przetrwamy dłużej niż kilka lat. Powtarzaliśmy za Stachurą: „Wszystko jest poezją, każdy jest poetą, a najmniej poetami są ci, którzy piszą wiersze” i śmialiśmy się, że to będzie nasza dewiza. Nie snuliśmy dalekosiężnych planów. Grupa miała zrzeszać w swych szeregach wszystkich parających się trudną, a zarazem piękną sztuką pisania z terenu powiatu myślenickiego. Miała na celu propagowanie poezji, wspólne przeżywanie jej i rozwijanie swoich talentów. Chcieliśmy się spotykać w bibliotece, wspólnie czytać własną i nie tylko poezję, szlifować swój warsztat artystyczny, organizować odczyty i wieczory autorskie - dodaje.

Obecnie grupa liczy dwadzieścia osób i należą do niej: Jan Bajgrowicz, Kazimierz Budyn, Katarzyna Dominik, Eligiusz Dymowski (członek honorowy), Lucyna Dyrcz-Kowalska, Adam Głogowski, Małgorzata Kraus, Jadwiga Malina-Żądło, Inga Malina, Kazimierz Marszałek, Mariusz Michalak, Bogusława Michalik-Górka, Piotr Oprzędek, Dominika Ostafin, Antonina Sebesta, Piotr Ślusarczyk, Teresa Święch, Marcin Wołek, Agnieszka Zięba, Aneta Żądło-Michalak. - Ale to jeszcze nie wszyscy. Wciąż są w Tilii i blisko naszego serca Marta Żarska-Krawczyk i Elżbieta Guśpiel, które odeszły za wcześnie i już czekają na nas przy „studni z wiecznie żywą wodą”. Pewnie ucinają sobie pogawędki z nieodżałowanym Maciejem Naglickim, który był także naszym członkiem honorowym i śmieją się z kawałów Ryśka Rodzika - wielkiego przyjaciela Tilii i redaktora Radia Alfa, w którym gościli również tiliowicze - dodaje Piotr Oprzędek.

Tilia to także wydarzenia wpisane już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. - Uzbierało się tego trochę. Jest noc świętojańska, która od 2003 roku tradycyjnie odbywa się na powitanie lata w „Domu Greckim”, „Wiersz pod choinkę”, który organizujemy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną od 2013; konkurs im. Elżbiety Guśpiel, którego rozwiązanie odbywa się podczas wieczoru poetyckiego „Jesień jak poezja” w Pcimiu, który już od 2005 roku organizujemy wspólnie z GOKiS Pcim. No i Zaduszki Poetyckie, które przez 6 lat odbywały się w muzeum - wymienia Jadwiga Malina-Żądło, która obecnie przewodniczy grupie. - Nasi członkowie brali udział także w tzw. żywych lekcjach, w kilku szkołach m.in. w Stróży, Dobczycach, Myślenicach, Pcimiu, Trzebuni i Krzczonowie. Prezentowali się w krakowskim klubie „Buda”, gdzie cykl spotkań autorskich przygotowała Dominika Ostafin oraz spotkania w Świetlicy Wiejskiej w Stadnikach, które przygotowywał i prowadził Kazimierz Budyn - dodaje.

 

Grupa wydała pięć almanachów: Novo (2003), Archipelag (2004), Struktury Pamięci (2012), Teraz (2015) oraz ostatni jubileuszowy „Tilia - 2017”. Odbywały się także liczne indywidualne wieczory autorskie członków grupy, a na swoje spotkania Tilia zapraszała takie znakomitości jak: Adam Ziemianin, Józef Baran, Irena Kaczmarek czy Krzysztof Lisowski. Występowała z wieloma zespołami i wykonawcami nie tylko z naszego regionu m.in. z zespołem Noro Lim - przyjaciółmi Tilii, Łukaszem Szlachetką, Robertem Bylicą, Mateuszem Szczurkiem, Piotrem Rogiem, Pauliną Bisztygą, Natalią Hodurek, Kapelą z Czarnego Dunajca, kwartetem  smyczkowym Myślenickiej Orkiestry Kameralnej oraz Szkołą Muzyczną w Myślenicach i w Czesławiu. Grupa była zapraszana na imprezy kulturalne m.in. w Niepołomicach, Dobczycach, Krakowie, Sieprawiu, Lanckoronie, Stadnikach czy Skomielnej Czarnej.

- Ale Tilia to przede wszystkim jej członkowie - osoby otwarte, pomysłowe i pełne pasji. Ludzie z każdego zakątka naszego powiatu, których połączyła literatura. Naszym największym sukcesem jest to, że pomimo wielu trudności, udało nam się przetrwać te 15 lat i działać. Stale wnosić coś nowego do kultury naszego regionu - podkreśla Jadwiga Malina-Żądło.

- Dla mnie członkostwo w grupie to ciągłe wyzwanie: być lepszą od siebie samej sprzed ostatniego wiersza, sprzed poprzedniego almanachu. Zrosłam się z Tilią, w grupie znalazłam przyjaciół i wzory. Nie poetyckie - bo uważam, że każdy, kto pisze, musi pracować na swój styl, na własną wartość artystyczną - ale osobowe. Na tej lipowej gałęzi siedzę już osiem lat i ani myślę złazić - mówi Agnieszka Zięba.

Jak będą wyglądały 15 urodziny jubilatki? - Zapraszamy wszystkich mieszkańców na urodziny do Muzeum Niepodległości 23 czerwca o godz. 18. Podczas spotkania odbędzie się promocja naszej najnowszej książki, którą wydaliśmy wspólnie z mgFoto zaś gościem specjalnym wieczoru będzie znany krakowski poeta, autor tekstów piosenek śpiewanych m.in. przez Stare Dobre Małżeństwo - Adam Ziemianin. Poza tym czeka na państwa pokaz multimedialny, muzyka i urodzinowy tort - zaprasza Jadwiga Malina-Żądło.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)