Międzynarodowy Kongres Młodzieży w Myślenicach

Międzynarodowy Kongres Młodzieży w Myślenicach
Międzynarodowy Kongres Młodzieży odbędzie się w Myślenicach

Myślenice otrzymały prawo organizacji piątego Międzynarodowego Kongresu Młodzieży poświęconego tematyce kultury ludowej i tradycji. Poprzednie odbywały się m.in. w Brazylii, Szwecji i Chinach, a w lipcu młodzież z całego świata przyjedzie do Myślenic, aby rozmawiać na tematy związane z ochroną i zachowaniem niematerialnego dziedzictwa kultury

 

Do czwartej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem pozostało jeszcze trochę czasu, ale już dzisiaj mówi się o nowościach jakie będą im towarzyszyć. Jedną z nich ma być Światowy Kongres Młodzieży. Czym jest to wydarzenie i na czym będzie polegać?

IOV World Youth Congress, to wydarzenie zapoczątkowane prawie 10 lat temu przez International Organization of Folk Art (Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej). Kongres odbywa się co dwa lata w różnych częściach świata. Była już Szwecja, czy Brazylia, a w tym roku gospodarzem Kongresu jest Polska, a konkretnie Myślenice. To sporo wyróżnienie dla miasta i zespołu organizacyjnego. Prawo organizacji Kongresu przyznano nam na Forum Generalnym IOV w Bergamo w grudniu 2016 roku.

Celem Kongresu jest pogłębiona dyskusja w międzynarodowym środowisku dotycząca znaczenia niematerialnego dziedzictwa we współczesnym świecie i naszej codzienności. Podczas sesji naukowych i warsztatów będziemy rozmawiać na tematy związane z ochroną dziedzictwa i jego potencjałem. Kongres potrwa 5 dni, swoje wykłady i prezentacje wygłoszą zarówno uczestnicy jak i goście specjalni m.in. Ali Abdul Kalifa, Carmen Padila, Joanna Dziadowiec czy Karolina Druzgała-Pawlak.

Ilu gości spodziewacie się w Myślenicach?

Spodziewamy się kilkudziesięciu zagranicznych gości. W sumie z całego świat wpłynęło 270 zgłoszeń. Zakwalifikowaliśmy uczestników m.in. z Wietnamu, Gwatemali, Indonezji, Australii, Tadżykistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i wielu innych. Polska reprezentacja będzie związana z organizatorami Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. To mocna grupa i posiadająca bogate międzykulturowe doświadczenia. Udział w Kongresie jest bezpłatny i zgłosić mógł się każdy między 18 a 35 rokiem życia, kto interesuje się tradycją, kulturą i relacjami międzynarodowymi.

Poprzednie kongresy odbywały się m.in. w Brazylii, Szwecji czy Chinach, teraz przyszedł czas na Polskę. W jaki sposób udało się Panu przekonać organizatorów, aby jubileuszowy Kongres odbył się… w Myślenicach?

Podczas Forum Generalnego International Organization of Folk Art. w Bergamo (Włochy) w 2016 roku przygotowałem specjalną prezentację dotyczącą naszych możliwości i pomysłów. Jednak rozmowy na ten temat trwały właściwie od 2016 roku. Początkowo za pośrednictwem Sekcji Polskiej IOV (Lublin), a potem już samodzielnie. Otrzymaliśmy pozytywną rekomendację IOV Youth Section (której jestem członkiem), następnie władz światowych IOV i zaczęliśmy przygotowania. Nad kongresem pracuje międzynarodowy komitet w skład którego wchodzą przedstawiciele m.in. Japonii, Bułgarii, Rosji, Polski, USA, Włoch i Nepalu. Myślę, że decydująca była doskonała opinia naszego Festiwalu na świecie.

Tradycyjnie główne koncerty Małopolskich Spotkań z Folklorem odbywają się na myślenickim Rynku, a gdzie odbędzie się sam kongres?

Główne sesje kongresowe odbędą się w Małopolskiej Szkole Gościnności, ale obecni będziemy w różnych częściach Myślenic. Zaplanowane wydarzenia będą w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, siedzibie ZPiT „Ziemia Myślenicka”, a także w innych przestrzeniach miejskich. Chcemy niematerialne dziedzictwo kultury pokazać przez pryzmat naszej lokalnej społeczności.

Uczestnicy kongresu będą rozmawiać o tym jaką rolę w codziennym życiu młodych ludzi odgrywa folklor, jak się zmienia i w jaki sposób jest przetwarzany. W jakim stopniu folklor jest obecny na co dzień w życiu Polaków i lokalnie - myśleniczan?

Myślę, że folkloru w naszym życiu jest coraz więcej. Tematykę folkloru czy tradycji obserwuję już od ponad 10 lat i widzę, że jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym tego jak bogatą i piękną mamy kulturę tradycyjną. Nie wstydzimy się już folkloru – jest on przecież w formie przetworzonej obecny w muzyce, designie, literaturze. Króluje w mainstreamie. Cieszy się popularnością u młodych – choć często się zdarza, że ów młodzi nie mają świadomości, że z folkloru czerpią inspiracje. Jeśli zaś chodzi o Myślenice, to bezsprzecznie ogromną pracę wykonuje na co dzień Zespół Ziemia Myślenicka, którzy przekonuje myśleniczan i nie tylko, że folklor to nie obciach i że pięknie można się nim bawić i z niego czerpać.

Festiwal Folkloru to m.in. koncerty na głównej scenie, kolorowy korowód przechodzący ulicami miasta i możliwość spróbowania kuchni z całego świata. Co jeszcze czeka nas w dniach od 10 do 18 lipca?

Z roku na rok wzbogacamy formułę i zawiązujemy współpracę z różnymi podmiotami. I tak z Myślenicką Grupą Fotograficzną zorganizujemy plener fotograficzny. Na Rynku w Myślenicach będzie plenerowa wystawa autorstwa Magdy i Michała Turczyków. Będą otwarte warsztaty tańców polskich. Dalej zapraszamy na potańcówkę ludową przy muzyce na żywo. Czeka nas siedem różnych warsztatów rękodzieła, kiermasz sztuki ludowej, dzień otwarty w Zespole Ziemia Myślenicka koncerty kapel w Cafe Festiwalowym i spotkania autorskie. Długo by opowiadać. Zachęcam do śledzenia programu na naszej stronie www.festival.myslenice.pl

W ubiegłym roku gwiazdą festiwalu byli Ali Aftab Saeed i Saad Sultan Z Pakistanu, których twórczość ma milionowe odsłony na youtubie. Kto w tym roku porwie publiczność?

Z roku na rok jest coraz bardziej gwiazdorsko. W tym roku Dikanda i Megitza. To niezwykle popularne zespoły, które inspirację czerpią z muzyki źródeł. Koncertują nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Obie grupy zagrają na scenie w Myślenicach. To niezwykle utalentowani i utytułowani artyści. Polecam. Co ciekawe artyści z Pakistanu – zakochani w Myślenicach przygotowali dla nas projekt niespodzianka. Usłyszymy go na scenie kameralnej w MOKiS.

Czego oprócz pogody, która w ubiegłym roku nie sprzyjała imprezie plenerowej - można życzyć organizatorom?

Właśnie tej pogody, spokoju. Opanowania i jeszcze raz pogody. Słońca i uśmiechów.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)