KWW Jarosława Szlachetki

Z każdym rokiem lepsi

Z każdym rokiem lepsi

Trzy lata temu jako pierwsi w województwie małopolskim przeprowadzili przeszczep łąkotki od zmarłego dawcy. W całej Polsce wykonuje się zaledwie kilka takich zabiegów rocznie - bardzo rzadko w szpitalach publicznych, zwłaszcza na szczeblu powiatowym. Mowa tu o specjalistach z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który dziesięć lat temu utworzył legendarny myśleniczanin - nieżyjący już doktor Jerzy Krzywoń. Z okazji jubileuszu oddziału uczczono nie tylko jego pamięć, ale zaprezentowano możliwości myślenickich lekarzy

Co pewien czas sporym echem odbijają się osiągnięcia myślenickich chirurgów. Tak było w 2014 roku, kiedy zszyli bijące serce 36-letniego mężczyzny, który próbował popełnić samobójstwo przekłuwając się nożem. Kilka miesięcy później o lekarzach z sąsiedniego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej głośno było po pierwszym w Małopolsce przeszczepie łąkotki od zmarłego dawcy, przeprowadzonym w szpitalu publicznym i to na szczeblu powiatowym. W całej Polsce wykonuje się zaledwie kilka takich zabiegów rocznie. Poprzedziły go prawie sześciomiesięczne przygotowania zespołu składającego się z lekarzy ortopedów, anestezjologów i personelu pielęgniarskiego na czele którego stanął doktor n.med. Paweł Ślęczka.

W sobotę 8 kwietnia jako lekarz prowadzący kierował zespołem, który w ramach obchodów 10-lecia Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej myślenickiego szpitala, przeprowadził operację rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Zabieg był transmitowany na żywo w internecie i stał się zarazem  doskonałą okazją do tego, aby osobiście przekonać się na czym polega praca chirurgów. W trakcie zabiegu krok po kroku działania zespołu relacjonował operujący ordynator Ślęczka.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach to jednostka wyróżniająca się szerokim wachlarzem świadczeń zdrowotnych. Leczenie stacjonarne jak i ambulatoryjne prowadzone jest w 13 oddziałach i 23 poradniach. W 2016 roku w myślenickiej leczniczy zostało zrealizowanych ponad 140 tys. świadczeń medycznych. Dzięki działaniom modernizacyjnym w przeciągu kilku ostatnich lat większość oddziałów została dostosowana do standardów europejskich.

- W ostatnich latach udało nam się stworzyć zespół, który jest gwarantem wysokiej jakości usług medycznych świadczonych przez szpital. Od kilku lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy warunków i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń, dlatego też podjęliśmy program modernizacji wielu oddziałów. Między innymi przebudowany został blok operacyjny, kompleksową modernizację przeszedł Oddział Dziecięcy, a w ubiegłym roku zakończyliśmy modernizację dwóch dużych Oddziałów - Neonatologii oraz Położnictwa i Ginekologii posiadających drugi poziom referencyjności. W ostatnim okresie oddaliśmy również do użytku zmodernizowany Oddział Pulmonologii, jak i wiele innych inwestycji - mówi Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala.

Doktor Krzywoń ciągle obecny

Transmisję z sali operacyjnej poprzedziły bezpłatne konsultacje ortopedyczne dla mieszkańców. Skorzystać z nich mógł każdy potrzebujący porady ortopedy i traumatologa, czyli lekarza zajmującego się uszkodzeniami w układzie kostno-stawowym i mięśniowym. Przed gabinetami lekarzy od samego rana w kolejkach ustawiały się dziesiątki mieszkańców.

Powstanie Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w 2007 roku było bezpośrednio związane z koniecznością udzielania natychmiastowej pomocy pacjentom trafiającym do szpitala m.in. z wypadków jakie generuje Zakopianka. Inicjatorem i twórcą oddziału, a zarazem jego pierwszym ordynatorem był śp. dr Jerzy Krzywoń.

W ramach obchodów 10-lecia oddziału przed wejściem do niego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą jego głównego inicjatora i założyciela. W uroczystości oprócz rodziny zmarłego, samorządowców, posła, radnych oraz dyrekcji i pracowników szpitala wziął udział również będący na emeryturze doktor Bolesław Stożek. - Razem z doktorem Krzywoniem przepracowaliśmy 37 lat. Był to prawdziwy pasjonat i lekarz z powołania, a zarazem entuzjasta nowości. Wielokrotnie operowaliśmy razem, asystował mi w ciężkich i trudnych zabiegach jako stażysta. Już wtedy wykazywał zainteresowanie chirurgią urazową. Jerzemu zawdzięczam też zdrowie. Operował mnie dwukrotnie z doskonałym skutkiem. Zawsze można było na niego liczyć. Był wierny słowu „służba” - wspominał postać śp. Jerzego Krzywonia.

- Był wspaniałym lekarzem, pełnym poświęcenia dla innych, pracowitym, uczciwym, skromnym i cichym. Nigdy nie szukał rozgłosu, korzyści i zaszczytów. Zawsze dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami. Jego praca była prawdziwą służbą dla chorych. Wykształcił wielu lekarzy, którzy teraz kontynuują jego dzieło. Wprowadził nowe techniki operacyjne endoprotezo-plastyki stawów biodrowych. Wniósł ogromny wkład w uruchomienie i prowadzenie Oddziału Ortopedii, później w jego unowocześnienie poprzez modernizację, aby jeszcze lepiej służyć drugiemu człowiekowi. Był wzorem lekarza, a zarazem dobrego człowieka - dodał dyrektor Adam Styczeń.

Dzisiaj rocznie w oddziale hospitalizowanych jest blisko 1000 pacjentów i przeprowadza się tu około 900 operacji. Aktualnie oddział zatrudnia 5 lekarzy specjalistów (to wychowankowie doktora Krzywonia), 3 lekarzy rezydentów, 13 pielęgniarek oraz 2 rehabilitantów. Miejsce Jerzego Krzywonia na stanowisku ordynatora zajął dr n. med. Paweł Ślęczka.
- W ostatnich 10 latach zwiększyliśmy gamę zabiegów artroskopowych nie tylko w obrębie kolana. Wykonujemy również artroskopię stawów barkowych, rekonstrukcje w obrębie stopy. Zdecydowanie zwiększyliśmy endoprotezo-plastykę głównie stawu kolanowego i biodrowego. Chciałbym stworzyć silny ośrodek, który będzie w stanie wykonywać wszelkie procedury, jakie są realizowane w innych ośrodkach w obrębie Polski, a nawet Europy i świata. Zarówno ja, jak i moi asystenci podróżujemy i uczymy się w najlepszych ośrodkach i zależy mi, abyśmy mogli zdobytą tam wiedzę wykorzystywać podczas zabiegów wykonywanych w Myślenicach - tuż przed operacją powiedział nam ordynator.

Myślenicki oddział od lat utrzymuje kontakty z zagranicznymi ośrodkami ortopedycznymi, jego lekarze podnosili swoje kwalifikacje w Hiszpanii, Holandii, Anglii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym roku nawet w Indiach.

- Chciałbym aby szpital w dalszym ciągu rozwijał się w takim tempie i żeby mieszkańcy w dalszym ciągu czerpali satysfakcję z szybkiego powrotu do zdrowia - dodaje Adam Styczeń.

 

JERZY KRZYWOŃ 1941 - 2014

Urodził się w 1941r. w Krakowie i tam mieszkał do 1965 r. Po ukończeniu studiów lekarskich na ówczesnej Akademii Medycznej przeprowadził się do Myślenic w związku z otrzymaniem pracy w szpitalu powiatowym w 1965 roku. Po odbyciu 2-letniego stażu podyplomowego otrzymał etat Chirurga Ogólnego. Dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego był wówczas dr Stanisław Dziaduś. Już wtedy dr Jerzy Krzywoń wykazywał wielką aktywność przy organizacji honorowego krwiodawstwa, ale główne jego zainteresowania były skierowane w kierunku chirurgii. Po zdaniu egzaminu specjalistycznego, po objęciu stanowiska ordynatora Chirurgii Ogólnej przez dr med. Bohdana Sawickiego, Jerzy Krzywoń zaczął organizować Oddział Chirurgiczny Urazowo – Ortopedyczny i szkolić lekarzy w tej specjalizacji.

Po przejściu na emeryturę ordynatora dr med. Bohdana Sawickiego w 1998 roku do marca 1999 r. pełnił obowiązki ordynatora Oddziału Chirurgicznego, kiedy ordynatorem został dr med. Waldemar Dutkiewicz. Wówczas utworzono Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, a jego p.o. ordynatorem został Jerzy Krzywoń.

W dniu 1 stycznia 2007 roku został otwarty Oddział Chirurgiczny Urazowo-Ortopedyczny. Pierwszym ordynatorem tegoż oddziału został wybrany w ramach konkursu jego twórca dr Jerzy Krzywoń. W międzyczasie wyszkolił 5 specjalistów chirurgów urazowo-ortopedycznych, którzy do tej pory pracują w myślenickim szpitalu kontynuując jego dzieło.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)