KWW Jarosława Szlachetki

Orędownik sztuki piękna. Twórca i kreator

Orędownik sztuki piękna. Twórca i kreator
Orędownik sztuki piękna. Twórca i kreator

Zdzisław Słonina został powołany do zadań szczególnych. Odsłania nam pełnię swego wnętrza; ukazuje wielobarwną w swej urodzie panoramę swojego „ja”; manifestuje siłę swego samorodnie i spontanicznie ukształtowanego talentu, skalę własnej wrażliwości, umiejętności i kreatywności; pobudzając bezkresne przestrzenie własnej duszy i wyobraźni

Przed nami kolejna, ważna i nieobojętna dla naszej kultury odsłona ukazująca efekty wyjątkowego trudu i wielkiej pracy, niezmordowanego w tworzeniu rzeczy wzniosłych, pięknych i przejmujących, jednego z głównych reprezentantów nurtu ludowego w sztuce regionu krakowskiego - Zdzisława Słoniny ze Świątnik Górnych. Urodzonego w naszej Bogdanówce człowieka, który od zarania swojej artystycznej działalności miał i ma absolutną świadomość swojej misji i swego powołania.

Głównym motorem jego działalności była i jest twórczość plastyczna wypływająca z głębin jego serca i duszy, której - od ponad czterdziestu lat - oddaje się bez reszty, której bywa bezgranicznie wierny i posłuszny i to bez względu na panujące i wciąż zmieniające się w świecie sztuki (także nieprofesjonalnej) mody i trendy.

Zgromadzone na wystawie obiekty sztuki sakralnej - drewniane figury, płaskorzeźby, wyczarowane na szkle malowidła, mają swoją wartość nie tylko z powodu swych zalet plastyczno-estetycznych, lecz także z racji - nazwijmy - walorów kontemplacyjnych.

 

Wprowadzając widza w nastrój Wielkopostnej zadumy i refleksji - Zdzisław Słonina - za sprawą swoich wielobarwnych kompozycji zachęca odbiorców do pogłębionej analizy, do rozpamiętywania o poszczególnych etapach - stacjach męczeńskiej drogi i śmierci Jezusa Chrystusa - Chrystusa Pojmanego, Chrystusa Frasobliwego, Umęczonego, Chrystusa Upadającego, Ukrzyżowanego, Chrystusa Zmartwychwstałego. Zachęca albowiem jako artysta dłuta i pędzla, sam i przykładnie spędza swoje życie „na pełnych obrotach” z aniołami i świętymi, których wykreował i wymodelował bodajże setki, jeśli nie tysiące! Nadal - jak widać - z zapałem i wrodzoną pasją struga, rzeźbi, majstruje, maluje i komponuje swój niepowtarzalny świat, który stał się także światem naszym (moim i twoim!), ku pokrzepieniu naszych serc i myśli.

Ekspozycja w Muzeum Niepodległości jest kolejnym dowodem niezwykłej aktywności twórcy niepowszedniego talentu, którego działalność na polu sztuki i twórczości, znawcy i rzeczoznawcy tzw. ekspresji w sztuce ludowej oceniają nadzwyczaj wysoko.

Poddając się urodzie i przesłaniu prezentowanych rzeźb i obrazów, warto przypomnieć kilka istotnych szczegółów dotyczących biogramów bohatera ekspozycji. Zdzisław Słonina urodził się w 1955 roku w Bogdanówce. Z zawodu elektromechanik. Od 1984 roku członek, a w latach 1992-1996 prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W latach 1991-2011  dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych. Wieloletni opiekun twórców ludowych, pomysłodawca i animator wielu przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych.

Uczestniczył w 120 wystawach zbiorowych sztuki ludowej i nieprofesjonalnej w kraju i zagranicą. Jest laureatem wielu czołowych nagród i wyróżnień w ramach konkursów i przeglądów sztuki ludowej. Prace Zdzisława Słoniny znajdują się w wielu prestiżowych galeriach, muzeach (Kraków, Majdanek, Myślenice, Świątniki Górne, Toruń) oraz w zbiorach prywatnych (także kolekcjonerskich) w Ameryce, Australii i kilku krajach europejskich. Odnotował łącznie 20 wystaw indywidualnych.

Jan Koczwara Jan Koczwara Autor artykułu

Pasjonat, kolekcjoner i baczny dokumentalista lokalnych - i nie tylko - wydarzeń społecznych, kulturalnych oraz artystycznych. Człowiek o fenomenalnym dorobku naukowym i artystycznym pełen skromności i kultury osobistej.