Most między kulturami

Most między kulturami
Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne: Most między kulturami

Lipiec w ofercie kulturalnej Myślenic już nieodmiennie od wielu lat kojarzy się z Międzynarodowymi Warsztatami Artystycznymi na Zarabiu. XIX edycja tej imprezy zatytułowana „W drodze do…” ponownie zgromadziła na niemal dwa tygodnie artystów z Francji, Polski, Izraela, Słowacji, Rosji, Ukrainy, USA, Armenii, Niemiec i Walii

Tak jak i w poprzednich latach warsztaty stały się okazją do wymiany doświadczeń artystycznych w toku kilkunastodniowej pracy przy sztalugach, dłutach, piłach i metalu. Tym razem jednak szczególny okres w jakim odbywały się warsztaty spowodował, że wymowa hasła przewodniego jakie od lat towarzyszy temu wydarzeniu o budowaniu mostów zamiast murów nabrała dodatkowego wydźwięku. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że informacje o tragedii w Nicei dotarły do nas niemal w tym samym czasie gdy na warsztatach odbywał się właśnie jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” - organizatora MWA.

Związana z jubileuszem wystawa prac francuskich artystów odwiedzających MWA rozpoczęła się już 1 lipca w przestrzeni artystycznej Restauracji Cydron. Potrwa aż do końca roku.

Natomiast 14 lipca na myślenickim Rynku w plenerze artystycznym zaaranżowanym na wzór Placu du Terre, mieszkańcy Myślenic mieli możliwość wczuć się w klimat paryskiego Montrmartre’u i spojrzeć na siebie okiem znakomitego malarza, portrecisty, karykaturzysty Ludovica Wache. Kolorytu całemu wydarzeniu dodał minikoncert francuskich artystów MWA - Valentine Cetre, Bernard Quenu oraz Samir Sfaxi, którzy zaśpiewali pieśń z repertuaru Yvesa Montanda do akompaniamentu piły.

Zwieńczeniem imprezy był wernisaż wspomnianej wystawy który stał się okazją do wspomnień dla wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w działalność Towarzystwa w ciągu tych dwóch dekad jego działalności. Honory gospodarza czynił prezes TPF ”ZM” wraz z koordynatorką tegorocznych MWA Agnieszką Wiśniowską – Funek i gośćmi specjalnymi m.in. prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Libiążu Janem Pietruszką oraz Didierem Kołodziejczykiem – wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej we Francji. Oficjalną część spotkania zwieńczył hymn Francji ze słowami – „o wolności w sercach zaklętą” i ze słynną triadą „liberte, egalite, freternite”, których wymowa nabrała szczególnego znaczenia wobec tego co kilka godzin później miało zdarzyć się w Nicei.

Kolejne dni pracy artystów były już naznaczone aurą smutku i refleksji, choć nie przeszkodziło to w harmonijnej pracy tego wielonarodowego towarzystwa. W szóstym dniu warsztatów artyści zasiedli po skończonej pracy, tym razem do szabasowego stołu. Aneta i Karol Kuberscy – właściciele Galerii Shalom i sponsorzy MWA wraz z artystami z Izraela zorganizowali duchową i kulinarną podróż do źródeł naszej chrześcijańskiej religii.

Artystom MWA w czasie ich pracy towarzyszyły tego lata bardzo zmienne warunki atmosferyczne, od skwarnego słońca do ulewnego deszczu, ale każdy kto zajrzał na zaplecze hotelu PTTK mógł się przekonać że owoc ich pracy jest ze wszechmiar godzien uznania, a trzeba dodać, że warsztatom towarzyszyły również XV Europejskie Warsztaty Plastyczne dla Dzieci i Młodzieży i XI Spotkania ze Sztuką w których uczestnicy odkrywają swoją ekspresję i najlepsze dla niej środki wyrazu.

Jednym z głównych bohaterów tegorocznych Międzynarodowych Warsztatów jest Suren Vardanian – Ormianin, którego malarstwo możemy oglądać od 12 lipca w foyer Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, a wernisaż jego wystawy był zarazem uroczystym otwarciem tegorocznych MWA. Suren nie pierwszy raz jest uczestnikiem warsztatów, zaś jego przebogata twórczość to zaskakujące połączenie subtelnego tonu i niepokojącego wydźwięku. Nienazwane, wymykające się słowom przeżycie, gdzieś na granicy światów, obrazy którym artysta nie nadaje tytułów, aby nie ograniczać pola do interpretacji dla odbiorcy. Suren Vardanian, to także ilustrator książek, wprowadzający czytelnika w świat baśni, tajemnicy i nieznanego. Prace tego znakomitego malarza, grafika, fotografika i … kucharza można do końca sierpnia oglądać w MOKiS i w miejscach wytyczonych tegoroczną drogą MWA. Pieczę nad wszystkimi wystawami związanymi z MWA sprawuje, podobnie jak w poprzednich latach Joanna Jaromin.

W drugim tygodniu warsztatów swoje kulinarne obyczaje przy okazji Dnia Ukraińskiego, Słowackiego i Francuskiego zaprezentowali również artyści z tych krajów, a zwieńczeniem całej imprezy było uroczyste zakończenie które 22 lipca odbyło się w sali widowiskowej MOKiS w trakcie którego odbył się koncert myślenickiego Dixi Bandu, a organizatorzy i prowadząca ten wieczór Dorota Ruśkowska przybliżyli nam poszczególnych artystów, czemu służył również kilkunastominutowy film – impresja z warsztatów.

Sami artyści zresztą też zaprezentowali przesłanie całej imprezy w bardzo oryginalny i zabawny sposób, a posłużyła im do tego hulajnoga i kartka papieru jakiej używają autostopowicze z napisaną nazwą miejsca do którego chcą dotrzeć. W tym przypadki napis brzmiał „Gdziekolwiek”, bo przecież nie o miejsce chodzi, a o bliskość drugiego człowieka z którym można się podzielić swoimi obrazami, rzeźbami, książkami, doświadczeniami, uczuciami etc.

W trakcie tego zakończenia artyści z poszczególnych krajów, a także zaproszony na tę okazję mer francuskiego Rouvroy Jean Haja w krótkich wypowiedziach podkreślili jak ważnym wydarzeniem, nie tylko dla naszego regionu, są myślenickie warsztaty i dziękowali za gościnę organizatorom, zapewniając jednocześnie o chęci uczestnictwa przy każdej następnej edycji. Od tego dnia również w budynku MOKiSu możemy oglądać efekt pracy twórczej wszystkich artystów którzy uczestniczyli w warsztatach.

Tegoroczne warsztaty, a także przesłanie, które od lat ze sobą niosą przekonały nas, że to wydarzenie nic nie traci ze swojej doniosłości, a międzynarodowa integracja i współpraca artystów z tak różnych zakątków świata, kultur, religii i języków nieodmiennie może być inspiracją dla każdego człowieka. Polacy, Francuzi, Słowacy, Ukraińcy, Rosjanie, Izraelici, Amerykanie, Brytyjczycy, Ormianie których mieliśmy okazję poznać w trakcie warsztatów, to przecież nie tylko znakomici artyści, ale również bardzo sympatyczni i otwarci ludzie. Europa i świat przeżywają teraz dosyć szczególny moment w dziejach i w wielu sercach i umysłach rodzi się pokusa budowania murów gdzie tylko się da. Artyści i ich twórczość może być zachętą do otwierania się na inność i różnorodność, do budowania relacji z bliższymi i dalszymi sąsiadami, do nawiązywania kontaktów i wspomnianego w haśle przewodnim warsztatów „budowania mostów”.

Aleksandra Stanek ,red. Rafał Podmokły

 

Agnieszka Funek: - Tytuł „ W drodze” ma dla organizatorów wielorakie znacznie. Przede wszystkim jest to metafora życia każdego z nas – od narodzin, a właściwie poczęcia, do … końca, od miejsca w którym jesteśmy teraz do celu do którego dążymy, a przede wszystkim od człowieka do człowieka. W tym czasie, w tej drodze, czyli tak naprawdę w życiu każdego z nas - czasem się cieszymy, czasem smucimy, czasem boimy, czasem upadamy, a czasem też kochamy. Ale przede wszystkim - cokolwiek robimy - to tak naprawdę tworzymy – czy dzieła - materialne - tak jak podczas XIX MWA, czy też relacje - bez których tak naprawdę te spotkania nie mogłyby się odbyć. „W drodze do...” ma także znaczenie symboliczne pracy twórczej - każda praca jest «w drodze» - od pomyślanego do stworzonego, od koncepcji do jej urealnienia, od przeżycia do jego okazania. Ponadto - jak każdy z naszych stałych uczestników twierdzi - życie pomiędzy lipcem a lipcem, to tak naprawdę niewiele więcej niż DROGA DO... Domu - czyli Myślenic i kolejnych Międzynarodowych Warsztaów Artystycznych.

Uczestnicy XIX Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych 2016:

Rosja: Aleksiej Shkurat; Słowacja: Michał Palko, Vladimir Lofaj, Zuzana Magerciakova, Lubomira Sekerasova, Leonard Lofaj, Simon Chyla, Vlado Baran; Polska: Urszula Bojenko, Joanna Jaromin, Zofia Gołębiowska-Tabaszewska, Agnieszka Wiśniowska-Funek, Jan Funek, Stanisław Trybała, Małgorzata Anita Werner, Barbara Kmiecik, Alicja Werner, Aleksandra Stanek, Zdzisław Bednarz, Jolanta Czernecka, Jan Koczwara, Barbara Kalinowska, Tadeusz Przybylski, Jarosław Chęć, Aron Kownacki, Dorota Ruśkowska, Katarzyna Kubiczek, Zbigniew Morawski, Piotr Gofroń, Andrzej Stojewski, Jacek Morawski, Marek Moskal, Paweł Stojewski, Adam Nalepa; Ukraina: Bohdan Rozhak, Roman Opaliński, Olha Lukovska, Roman Szlomski, Yurij Korovkin, Roman Korovkin, Taras Korovkin, Taras Opaliński, Bogna Korovkin; Bonnie Shanas; Armenia: Suren Vardanian; Andreas A. Malecki; Izrael: Ariela Breder, Estera Halperin, Itamar Siani; Francja: Ludovic Wache, Valentine Cetre, Samir Sfaxi, Bernard Quenu; Anglia: Mark Folds.