KWW Jarosława Szlachetki

Noc Muzeów na filmowo

Noc Muzeów na filmowo
Noc Muzeów na filmowo, fot. Rafał Podmokły

Muzeum Regionalne „Dom Grecki” po raz siódmy przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Zainaugurowana została wystawą malarstwa Roberta Kukli, następnie odbył się koncert muzyki filmowej a na zakończenie można było obserwować powstawanie ruchomego obrazu klatka po klatce

Odbywająca się dzień po krakowskiej Nocy Muzeów myślenicka impreza odbywała się tym razem pod hasłem „Filmowa Noc Muzeów”. Zainaugurowana została wernisażem malarstwa Roberta Kukli „Reżyserzy polscy”, w której na kilkunastu obrazach malarz przedstawił swoje artystyczne impresje związane z najsłynniejszymi polskimi reżyserami. Ta wystawa to również forma przypomnienia tych wybitnych postaci polskiego filmu, która może przybrać także formę quizu, gdy chodząc od obrazu do obrazu próbujemy odgadnąć kogo przedstawiają wizerunki Roberta Kukli.

W drugiej sali umieszczono wypożyczone na tę okazję z Muzeum Okręgowego w Tarnowie plakaty filmowe Franciszka Starowieyskiego z lat 50-tych i 60-tych pozwalające zwiedzającym odbyć podróż do czasów, gdy plakat filmowy był osobnym dziełem sztuki, podobnie jak okładki płyt z tamtych czasów. Współczesne plakaty to zazwyczaj stopklatka przedstawiającą scenę filmową. Franciszek Starowieyski to jeden z najwybitniejszych twórców plakatu filmowego, a jego postać dodatkowo przybliżyła 15-minutowy film z lat 70-tych przypomniany niedawno przez TVP Kultura. To w nim możemy się przekonać o tym jak wartościową publicystykę artystyczną można było niegdyś zobaczyć na I programie TVP.

Koncert muzyki filmowej

Drugą część „Filmowej Nocy Muzeów” stanowił koncert muzyki filmowej w wykonaniu duetu instrumentalnego – Agnieszka Hyla (fortepian) i Karolina Kalinowska (wiolonczela). Podobnie jak wystawa Roberta Kukli, koncert był swoistym konkursem wiedzy o muzyce filmowej, bo repertuar zaproponowany przez artystki był bardzo wyrafinowany, nieoczywisty i wymagający dużej znajomości filmograficznej. Koncert zawierał bardzo zróżnicowany repertuar od melodii z „Króla Lwa” poprzez niezapomnianą muzyczną ścieżkę dźwiękową z „Misji”, „Memory” Barbry Streisand, piosenkę Leonarda Cohena „Allelujah”, którą wykorzystywano w wielu filmach, arcytrudny technicznie i wymagający dla słuchacza kilkunastominutowy utwór Astora Piazzoli, aż po przepiękną melodię Ennio Morricone z zakończenia filmu „Zawodowiec” z Jeanem Paulem Belmondo.

Filmy klatka po klatce

Trzecią częścią „Filmowej Nocy” była prezentacja twórczości Marka Kosiby zatytułowana „Filmy poklatkowe i fotokasty”. Marek Kosiba to jedna z ważniejszych postaci myślenickiej sztuki fotograficznej i twórca, który za swoje dzieła był już nagradzany nawet w skali światowej. Jego zdjęcia są owocem podróży w najrozmaitsze ciekawe zakątki świata, najczęściej takie do których dosyć trudno dotrzeć, ale oferują one niezwykłe możliwości dla tego typu działalności artystycznej.

Pod warunkiem jednak że tak jak Marek Kosiba twórca jest niezwykłym pasjonatem, a przy okazji potrafi się wykazać wielką cierpliwością. Bo ten typ fotografii jaką uprawia, to często wielogodzinne oczekiwanie na właściwy efekt wizualny, a potem niemniej pracochłonna i mozolna praca z komputerem. Jednak jak mogliśmy się przekonać, ten trud nie idzie na marne, bo filmy poklatkowe jakie tworzy są fascynujące. Około pięciominutowe impresje z Mauna Kea na Hawajach, z Arizony lub Utah to prawdziwe filmowe perełki, które można oglądać w nieskończoność.

Dopełnieniem wieczoru filmowego była wystawa towarzysząca jaką w restauracji „Na Stradomiu” można zobaczyć od 14 maja. Ekspozycja zatytułowana „Plakaty muzealne” została przygotowana przez Jana Koczwarę, który co i rusz dzieli się swoimi zbiorami i upiększa tą gastronomiczno – artystyczną placówkę. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. plakaty i ulotki zapowiadające wydarzenia artystyczne jakie miały miejsce w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).