Co nowego w Jasienicy?

Co nowego w Jasienicy?
Co nowego w Jasienicy?

Jedną z ważniejszych inwestycji zrealizowanych w Jasienicy w ubiegłym roku była kontynuacja budowy chodnika przy drodze powiatowej. W tym roku wykonana zostanie droga na cmentarz. Jeśli będzie potrzeba również poszerzenie cmentarza. Co jeszcze zmieni się w tej miejscowości?

Na zebranie wiejskie do Jasienicy przybył burmistrz Maciej Ostrowski. Obecni byli: radna miejska Eleonora Lejda, dyrektor szkoły podstawowej Grażyna Szczepaniak, ks. proboszcz Marek Fit, sołtys Mieczysław Ryś oraz prezes OSP Józef Mardaus. Zebranie prowadził i sprawdzanie z działalności sołectwa Jasienica za 2015 r. przestawił sołtys Mieczysław Ryś

Rada dysponowała funduszem w wys. 10 tys. zł. Większość tych pieniędzy przeznaczona została na zakup korytek, ponadto zakupiono 2 kratki ściekowe oraz kruszec na drogę wewnętrzną i sfinansowanie przekopania 60 m. rowu. Wycięto też dwa drzewa i przycięto gałęzie drzew zagrażających bezpieczeństwu. Sołtys wraz z radą sołecką starali się o regulację Jasieniczanki, ale ich pismo do zarządcy potoku pozostało bez odpowiedzi. Do działalności rady sołeckiej należy też zaliczyć organizację wraz z parafią dożynek wiejskich i włączenie się w organizację święta 11 listopada.

Inwestycje gminne w Jasienicy

Burmistrz Maciej Ostrowski przedstawił z kolei relację z prac wykonanych w Jasienicy oraz w gminie w minionym roku. Jedną z ważniejszych jasienickich inwestycji była kontynuacja budowy chodnika przy drodze powiatowej – inwestycja finansowana po połowie ze starostwem powiatowym. W tym roku wykonana zostanie ponadto droga na cmentarz. Dodał też, że jeśli jest potrzeba poszerzenia cmentarza, to konieczne będzie wykupienie odpowiednich gruntów.

Burmistrz zaznaczył, że gmina bardzo chce budować drogi, zwłaszcza że ostatnio asfalt staniał o połowę, co daje większe możliwości. Niemniej musi stosować się do zasad, które nakazują gminom budowę dróg wyłącznie z odwodnieniem i zachowaniem minimalnej wymaganej szerokości. Tak więc gmina może przystępować do budowy dopiero wtedy, gdy właściciele terenów przy drogach wygospodarują na ten cel odpowiednio szeroki pas terenu. Drogi prywatne tylko wtedy można modernizować przez gminę, gdy właściciele przekażą je gminie. Drogi prywatne – tłumaczył burmistrz – zawsze przysparzają wiele problemów. Niemniej w ramach kanalizacji udało się część z nich odbudować w lepszym standardzie.

Poinformował ponadto, że przyłączanie do kanalizacji dalszych domów będzie wykonywała gmina i nie będą one już objęte programem „Czysta woda dla Krakowa”, gdyż zakończył się okres jego realizacji. Największe skupisko domów nieobjętych tą instalacją jest na Ukrainie (11 domów, z czego 5 wyraża zgodę). Także potrzebę przyłączy do nowo powstających domów należy zgłaszać bezpośrednio do gminy, a nie do Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Plany i zamierzenia gminy

W planach na ten rok gmina przewiduje oznakowanie przysiółków w Jasienicy i Bysinie, a na rok przyszły – rozpoczęcie procedury sporządzania planu zagospodarowania dla Jasienicy. Aktualnego planu ponadto nie posiada jeszcze Bysina i Myślenice pod Dalinem.

Burmistrz poruszył ponadto kwestię organizacji Światowych Dni Młodzieży. Na naszym terenie będą dwie grupy – na Zarabiu i na Osiedlu.

Kolejnym tematem omówionym przez Macieja Ostrowskiego był program wymiany pieców w prywatnych domach ze starych węglowych na piece węglowe najnowszej generacji. Odnośnie ochrony powietrza pozytywnym zjawiskiem jest, że w Jasienicy dużo gospodarstw skorzystało z programu solarnego. Generalnie gmina Myślenice ma dobrą jakość powietrza w porównaniu z innymi miejscowościami Małopolski.

Planowane jest ponadto wykonanie energooszczędnego oświetlenia ulicznego nowej generacji (ledowego). Obecnie to rozwiązanie jest testowane. Gmina ma nadzieję na uzyskanie dofinansowania na tę inwestycje z funduszy UE.

Radna Eleonora Lejda podkreśliła, że współpraca sołectwa z burmistrzem jest bardzo dobra i dzięki temu w Jasienicy udało się dużo zrobić. Ze spraw pilnych do wykonania wymieniła m.in. zabezpieczenie osuwiska oraz modernizację dróg wewnętrznych.

Z kolei dyrektor szkoły dziękowała burmistrzowi, sołtysowi i gminie za plac zabaw w przedszkolu oraz wykonane remonty w budynku szkolnym. Poinformowała, że przeprowadzona przez kuratorium ewaluacja w szkole i przedszkolu wypadła bardzo dobrze.

Głos zabrał także prezes OSP, który podkreślał wagę współpracy wszystkich środowisk wiejskich i gminy, co przekłada się na wizerunek miejscowości.

Drogi po kanalizacji

Mieszkańcy zgłaszali potrzeby inwestycji i remontów w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Pytali o możliwości naprawy usterek po kanalizacji. Jednym z problemów jest zapadanie się odbudowanych dróg po deszczach. Burmistrz stwierdził, że ten problem występuje na części dróg i że jego przyczyną jest brak odwodnienia. Raz jeszcze podkreślił, że zgoda właścicieli na odwodnienie dróg jest koniecznością nie tylko prawną, ale też praktyczną. Dodał ponadto, że dobre drogi, istniejące już media oraz nowy plan zagospodarowania znacząco podniosą ceny dziełek w Jasienicy. Przy okazji poruszył sprawę obejścia zachodniego od ul. Sobieskiego w Myślenicach, która to droga będzie integralną częścią nowego planu zagospodarowania.

Rodzina 500+ i sprawy bieżące

W odpowiedzi na pytania mieszkańców burmistrz powiedział m.in., że z programu Rodzina 500+ na

8 200 dzieci w naszej gminie skorzysta ok. 6 500. Dodał, że gmina się rozwija i aktualnie przekroczyła już liczbę 43 tys. mieszkańców.

Poinformował też, że unikatowa figura w Jasienicy (kompleks maryjny) będzie restaurowana, a na sfinansowanie tego zadania gmina stara się o fundusze zewnętrzne.

Odnośnie odbioru eternitu po wymianie pokrycia dachowego, burmistrz powiedział, że gmina przyjmuje go do utylizacji tylko gdy jest zapakowany. Odnośnie cen wody poinformował o dopłacie do niej poprzez dokapitalizowanie przez gminę MZWiK. Ponadto dodał, że nasza gmina w 95% jest skanalizowana i zwodociągowana. Po przyłączeniu się wszystkich użytkowników ceny tych mediów będą się stabilizowały, chociaż i tak obecnie gmina ma ceny średnie w stosunku do innych w regionie. Burmistrz przewiduje, że od 2019 ceny wody i ścieków będą spadały.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)