Dni Cichociemnych w myślenickiej Jedynce

Edukacja 7 kwietnia 2016 Wydanie 12/2016
Dni Cichociemnych w myślenickiej Jedynce
Dni Cichociemnych w myślenickiej Jedynce

W związku z ogłoszeniem przez Sejm roku 2016 Rokiem Cichociemnych uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, postanowili uczcić swoimi działaniami żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych desantowanych do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu prowadzenia nieregularnej walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju

- Głównym celem przedsięwzięć będzie przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez ich własną aktywność i emocjonalne zaangażowanie w poznawanie kultury i historii Polski, regionu. Ponadto działania w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Cichociemnych mają przekazać młodzieży i mieszkańcom naszej gminy prawdę historyczną o wydarzeniach II wojny światowej, upamiętnią postawy: Bolesława Polończyka ps. „Kryształ”, Antoniego Żychiewicza ps. „Przerwa”, Stefana Bałuka ps. „Starba” - którzy za wolność ojczyzny i jako Cichociemni gotowi byli poświęcić własne życie - zapowiada Tadeusz Jarząbek, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Myślenicach.

W trakcie obchodów od 1 do 22 kwietnia planowane są m.in. spotkania z rodzinami Cichociemnych, lekcje historii na cmentarzu w Myślenicach, wystawy, konkursy o bohaterach, wystawy książek, opracowań, wydawnictw dotyczących cichociemnych, zawody strzeleckie dla młodzieży, gra terenowa dotycząca wiedzy o czasach II wojnie światowej na terenie Myślenic, zawody sportowo-obronne uczniów, przygotowane przez Fundację Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”1.

Centralnym punktem działań będzie odsłonięcie 22 kwietnia pamiątkowej tablicy w budynku Gimnazjum nr 1 w Myślenicach poświeconej Bolesławowi Polończykowi ps. „Kryształ”, Antoniemu Żychiewiczowi ps. „Przerwa”. Uroczystości związane z obchodami Roku Cichociemnych zostaną zakończone w piątek 22 kwietnia spektaklem słowno-muzycznym przygotowanym przez zespół  „Anafora” działający w Gimnazjum nr 1.

Wszystkie działania będą realizowane razem z Urzędem Miasta i Gniny Myślenice oraz Fundacją Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”. Ponadto chęć współpracy w organizacji Dni Cichociemnych wyrazili m.in. Marta Święcicka – przewodnicząca Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, IPN Warszawa, Muzeum Regionalne w Myślenicach „Dom Grecki”, Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach, Biblioteka Pedagogiczna w Myśleniach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Pcimiu oraz Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach.

Ponadto młodzież pod opieką nauczycieli przygotuje: prezentacje multimedialne o Cichociemnych i o używanym przez nich sprzęcie wojskowym, fotoreportaże z konkursów, spotkań, wywiady z rodzinami bohaterów, podstronę internetową o podjętych działaniach w ramach istniejącej strony gimnazjum, film ilustrujący wszystkie działania. Koordynatorem działań jest dyrektor gimnazjum Tadeusz Jarząbek.

 

Program uroczystości 22 kwietnia

* godz. 8.30 - zawody sportowo-obronne uczniów

* godz. 12.00 - uroczysta msza w intencji „Cichociemnych” w Sanktuarium NNMP

* godz. 13.00 - odsłonięcie pamiątkowej tablicy

* godz. 13.30 - uroczyste podsumowanie działań w Domu Katolickim - wręczenie nagród, spektakl słowno-muzyczny i występ muzyczny grupy „Anfora”

* godz. 15.00 - poczęstunek, zwiedzanie wystawy „Cichociemni” - konkursowych prac uczniów w dziedzinie plastyki i fotografiki