Dom pełen małopolskich gospodyń

Region 1 października 2015 Wydanie 37/2015
Dom pełen małopolskich gospodyń
Dom pełen małopolskich gospodyń

To pierwsze tego typu miejsce w regionie. W Głogoczowie powstał dom otwarty zrzeszający gospodynie z całego województwa. - Zachęcamy do współpracy oraz wymiany doświadczeń - zaprasza pomysłodawczyni Agnieszka Węgrzyn

Dom prowadzony jest przez Koło Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, a celem jego działalności jest kultywowanie lokalnych tradycji, oraz zachowanie tradycyjnej kultury ludowej opartej na XIX-wiecznych wzorcach.

Na terenie województwa małopolskiego działa około 460 Kół Gospodyń Wiejskich. Silną potrzebę integracji między członkiniami poszczególnych kół dostrzegła Agnieszka Węgrzyn – inicjatorka projektu, Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, która od wielu lat przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności i kultury. - Za cel stawiamy sobie zachowanie autentycznych wzorców lokalnej kultury ludowej, coraz trudniejszych do odnalezienia w natłoku modnych i atrakcyjnych folklorystycznych stylizacji - mówi Agnieszka Węgrzyn.

W ramach działalności Domu Małopolskich Gospodyń członkinie kół z całego regionu mają możliwość nie tylko spotkań i wymiany doświadczeń, ale również uczestnictwa w tematycznych warsztatach, prowadzonych przez specjalistów z dziedziny etnologii, etnomuzykologii, czy etnochoreografii. W ramach tych cyklicznie organizowanych warsztatów, gospodynie miały okazję zdobyć informacje na temat tradycyjnego śpiewu, tańca, haftu a także tworzenia wieńca dożynkowego.

W czasie warsztatów etnograficznych uczestniczki wzbogaciły swoją wiedzę na temat autentycznego, opisanego w dziełach Oskara Kolberga obrzędu dożynkowego. Poznały kroki i figury ludowych tańców dożynkowych oraz tradycyjne pieśni i przyśpiewki związane z tym obrzędem. Dzięki warsztatom dotyczącym tworzenia wieńców, panie nauczyły się pleść te dożynkowe ozdoby zgodnie z tradycją, z użyciem odpowiednich elementów – roślin z polskich łąk.

Wyniki swojej pracy zaprezentowały podczas Dożynek Powiatowych. Scenariusz obrzędu został opracowany przez etnografów i etnomuzykologów, a przygotowania i próby trwały ponad 3 miesiące. - Dożynki to najważniejsze święto gospodarskie, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Ten prastary obyczaj, sięga czasów słowiańskich. Choć przez wieki zmieniał on swój charakter oraz formę, tradycja pozostała i dziś stanowi cześć naszej narodowej tożsamości. Dożynki to zarazem jeden z najważniejszych elementów projektu, gdyż myślą przewodnią Domu Gospodyń jest pokazanie kultury z autentycznymi cechami naszego regionu - podkreśla Agnieszka Węgrzyn, Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.

Na realizację działań i odwzorowanie autentycznego obrzędu dożynkowego gospodynie z Głogoczowa pozyskały 30 tys. zł od Województwa Małopolskiego i 10 tys. zł z Gminy Myślenice.