Fabian Stanach mistrzem świata

Sport 25 czerwca 2015 Wydanie 24/2015

Zawodnik Myślenickiego Klubu Szachowego Fabian Stanach zdobył Puchar Świata w korespondencyjnych szachach Fischera. Aktualnie, to jedyny Polak posiadający tytuł szachowego mistrza świata!

Jako mistrz w tej nowej odmianie szachów zdobył jednocześnie przepustkę do gry bez eliminacji, w finale korespondencyjnych MŚ w szachach klasycznych. Szachy Fischera - zaproponował legendarny mistrza świata, a zasady opracowano przed około 25 laty - różnią się od zwykłych - głównie wyjściowym ustawieniem figur, zasady gry są praktycznie takie same.

Losowe ustawienie figur jest możliwe na 960 sposobów, co niesamowicie utrudnia grę na początku partii. W szachach klasycznych, przez stulecia rozpracowane są najlepsze początkowe posunięcia i odpowiedzi na nie. Przy wykorzystaniu komputerów i baz partii, niektóre warianty czołówka światowa zna nawet do ok. 35 posunięcia i dopiero wtedy zaczyna się samodzielna gra zawodnika. Zawodnicy mają do dyspozycji programy szachowe i bazy liczące ponad 6 milionów partii. Szachy Fischera są znacznie trudniejsze, i dostępne raczej szachistom, którzy dobrze opanowali zwykłe szachy. Konieczna jest świeża ocena nietypowych pozycji.

W grze korespondencyjnej szachiści przesyłają sobie posunięcia przez Internet, wcześniej robili to drogą pocztową. Partie trwają miesiącami, szachiści mogą korzystać z pomocy innych zawodników, komputerów i podręczników. W Pucharze Świata na 10 posunięć mieli czas 20-30 dni, turniej trwał około roku.

Szachy w rodzinie od pokoleń

W trzystopniowych eliminacjach I Pucharu Fischera uczestniczyli reprezentanci 29 państw, do finału zakwalifikowało się 9 (4 Niemców, 2 Polaków, Czech, Słowak i Nowozelandczyk). Finaliści rozegrali po 2 partie różnymi kolorami. Fabian z 16 partii zdobył 11,5 pkt., bez przegranej. Już w ćwierćfinale zapowiadał dobry wynik - wygrał wszystkie 14 partii eliminując faworyta turnieju, posiadacza najwyższego rankingu na świecie ukraińskiego arcymistrza Nikolaia Papenina (ranking 2741).

Fabian jest szachistą w trzecim pokoleniu, starsi myśleniczanie mogą pamiętać taksówkarzy: dziadka Stefana posiadacza warszawy i ojca Mieczysława jeżdżącego fiatem, którzy często grali na postoju koło dzisiejszej figury św. Floriana. Fabian jest samoukiem, jedynie podstaw gry nauczył go ojciec. W szkole podstawowej zdobył wicemistrzostwo Polski na Parafiadzie w Warszawie w grze bezpośredniej. Ze względu na pracę zawodową i obowiązki rodzinne musiał prawie zrezygnować z szachów tradycyjnych i przestawić się na korespondencyjne. W składzie reprezentacji Myślenickiego Klubu Szachowego wywalczył awans do I ligi Drużynowych Mistrzostw Polski 2015.