Liryczna jesień w Pcimiu

Kultura 20 listopada 2014 Wydanie 43/2014
Liryczna jesień w Pcimiu
Liryczna jesień w Pcimiu

Jesień na dobre zagościła w naszych stronach. Ta pora roku w gminie Pcim od lat połączona jest z wieczorem poetyckim „Jesień jak poezja”. W niedzielę 9 listopada ten niezwykły wieczór po raz kolejny zgromadził tłumy sympatyków poezji

Tym razem dyrektor GOKiS Justyna Urban zaprosiła gości na spotkanie z poezją Agnieszki Zięby promującą swój debiutancki tomik pt. „Ocalić Anioły”. Spotkanie prowadziła Jadwiga Malina, która czytane przez Agnieszkę wiersze, przeplatała rozmową z poetką, dzięki czemu słuchacze mogli dowiedzieć się więcej zarówno o autorce, jak i o jej poezji.

Utwory zaprezentowane przez poetkę, nastrojowa muzyka w wykonaniu Natalii Hodurek i Roberta Bylicy zmuszały do refleksji, wywoływały uśmiech na twarzach, pozwoliły choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Przenieść w świat wspomnień i refleksji. To spotkanie było wyjątkowe nie tylko za sprawą wierszy autorki, przepięknego głosu wokalistki, ale przede wszystkim licznie zgromadzonej publiczności. Była ona tak liczna, że zabrakło miejsc siedzących, co jest kolejnym dowodem na to jak ważne miejsce wśród mieszkańców powiatu zajmuje literatura i muzyka.

W drugiej części spotkania jak co roku odbyło się wręczenie nagród w IV Powiatowego Konkursu im. Elżbiety Guśpiel oraz prezentacja wierszy przez laureatów. Warto podkreślić, że na tegoroczny konkurs wpłynęło ok. 90 wierszy nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Partnerem konkursu jest Myślenicka Grupa Literacka Tilia.

Jury w składzie: przewodniczący ks. Eligiusz Dymowski, Jadwiga Malina, Piotr Oprzędek postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

dzieci do 13 lat: 1m. Dominika Maślerz za wiersz „Cała prawda o człowieku”, 2m. Justyna Kania za wiersz „Muzyka moim życiem”, 3m. Jan Czopek za wiersz „Moja Ojczyzna”;

młodzież od 14 do 18 lat: wyróżnienie Mariola Mucha;

dorośli od 18 lat.: 1m. Antonina Sebesta za wiersz „Proszę państwa”, 2m. Kazimierz Budyn za wiersz „Wizażysta”, 3m. Kazimierz Marszałek za wiersz „Zatańcz ze mną”; wyróżnienie - Teresa Flaga za wiersz „Moje Uwielbienie”, Daniela Bednarek za wiersz „ Jeszcze słyszę rżenie koni”.

Tegoroczny Konkurs Poetycki im. Elżbiety Guśpiel o której wciąż trwa żywa pamięć po raz kolejny pokazuje, iż warto podejmować podobne inicjatywy na coraz to większą skalę. Ma on służyć nie tylko odkrywaniu nowych talentów, być zachętą do upowszechniania ojczystego języka, ale także udowadniać, że nasz region bogaty jest nie tylko w piękne krajobrazy, ale także w duchowe i tradycyjne wartości.

Warto dodać że zdobywca pierwszego miejsca oprócz innych nagród, otrzymał także niezwykły medal z brązu, odlany specjalnie na tę okoliczność przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Szczepańca – brata poetki.

Za rok odbędzie się piąta edycja konkursu. Z okazji jubileuszu organizatorzy planują wydanie okolicznościowego almanachu, przygotowują także szereg innych, ciekawych inicjatyw związanych z tym wydarzeniem.