Fenomen góralszczyzny

Fenomen góralszczyzny
Fenomen góralszczyzny w Domu Greckim

W Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”  26 września miało miejsce ciekawe spotkanie autorskie z Władysławem Motyką pt. „Górale – ich pieśń i czyn”. Prelegent przywitał się z zebraną publicznością góralską gwarą „witojcie ostomili” i zaintonował słynną przyśpiewkę: „górolski śpiw, górolska muzyka, hej cały obyndzies, ni ma taki nika”

W swoim wykładzie wzbogaconym slajdami tłumaczył fenomen żywej kultury współczesnej Europy jakim jest góralszczyzna. Opowiadał o zwyczajach, tradycjach, pieśniach 12 grup góralskich, które można obecnie wyodrębnić w Polsce i podkreślił, że w niektórych rejonach Beskidów góralska kultura w ostatnich latach szczególnie się odnowiła i uaktywniła: - Jest to nasza wielowiekowa kultura, a jej podwaliną było i jest pasterstwo, które na nasze ziemie zawitało za sprawą Wołochów. We wszystkich krajach na łuku Karpat odnajdziemy wiele wspólnych śladów, czy to w ubiorze, sposobie odżywiania się, języku, pieśniach, instrumentach, tradycji, zwyczajach itd - podkreślił  Władysław Motyka. Nawiązując do swoich książek położył także szczególny akcent na fakcie, że np. legiony polskie działające w czasie I Wojny Światowej w Karpatach głównie zasilali mieszkańcy gór, wspominał także legendarnego generała wywodzącego się z gór Andrzeja Galicę. Na zakończenie zaśpiewał pieśń góralską z Beskidu Żywieckiego, a zebrani wspólnie „Hej bystro woda, bystro wodzicka”.        

* Władysław Motyka rodem mieszkaniec Milówki, historyk, absolwent UJ, wiceprezes Związku Podhalan w Polsce (2005-2011), obecnie członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan. Założyciel i wieloletni prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce, inicjator wielu akcji społecznych, m.in. budowy Pomnika Niepodległości w Milówce. Za popularyzację tradycji niepodległościowych odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, Medalem Pamiątkowym 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Autor cenionych publikacji: m.in. „Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim” oraz unikatowej kolekcji pieśni Karpat: „Śpiewnik górali polskich”, „Śpiewnik karpacki”, współautor wielu książek monograficzno-historycznych i nagrań z tradycyjną muzyką góralską.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.