W blokach nie wszyscy segregują

W blokach nie wszyscy segregują
W blokach nie wszyscy segregują

Minął rok od wprowadzenia ustawy, która na wszystkie gminy nakłada obowiązek segregacji odpadów. W gminie Myślenice zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym mieszkańcy domów prywatnych. W blokach sprawa wygląda o wiele gorzej

Przed pierwszym lipca 2013 roku, zarządcy spółdzielni mieszkaniowych składali deklaracje, według których wszyscy mieszkańcy osiedli zdecydowali się segregować odpady. Liczne kontrole wskazują jednak, że jest inaczej.

 

Jakie błędy najczęściej popełniają mieszkańcy bloków?

- pełne słoiki i butelki:  zgodnie z zalecaniem słoiki i butelki powinny być wypłukane i puste. Pamiętajmy, że nakrętki należy wyrzucić do odpadów pozostałych (zmieszanych), natomiast jego zawartość do bio. Do pojemnika na szkło wrzucamy tylko puste naczynie.

- ceramika w pojemnikach na szkło – talerze, kubki, a nawet umywalki wyrzucane są do zielonych koszy znajdujących się w altankach śmieciowych na osiedlach

- reklamówki w pojemnikach na BIO odpady – Jeśli mieszkańcy nie chcą gromadzić np. resztek jedzenia bezpośrednio w pojemniczku, mogą wyrzucać odpadki do specjalnych woreczków biodegradowanych, które następnie w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów rozłożą się razem z bioodpadami.

Jakie będą konsekwencje dla mieszkańców bloków?

Jeśli kontrole nie wykażą poprawy, na mieszkańców zostanie nałożona podwyższona opłata. Obecnie wynosi ona 5,70 zł od mieszkańca za odpady posegregowane, natomiast za odpady zmieszane - 12,00 zł od jednego mieszkańca.

Są jednak miejsca w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie segregacja wypada dobrze i tu mieszkańcy mogą być spokojni. Natomiast są bloki w których opłaty mogą zostać podwyższone. Dlatego przypominamy mieszkańcom o obowiązkach wynikających z ustawy „śmieciowej”.

Wszelkie informacje dotyczące zasad segregacji odpadów znajdują się na stronie www.myslenice.pl w zakładce „Środowisko w Twojej Gminie”.