Baśniowe, poetyckie granie Noro Lim

Baśniowe, poetyckie granie Noro Lim
Baśniowe, poetyckie granie Noro Lim

Zespół muzyków Rafała Alickiego i śpiewającej z nimi Ewy Akšamović wzbogaca życie kulturalne Myślenic już od 10 lat. Wykonują muzykę nastrojową, baśniową, ilustracyjną, pełną ciepłego klimatu i tajemnicy – godną nazwy. Wszak „Noro Lim” pochodzi z języka elfów (oczywiście tolkienowskiego) i oznacza „pędź naprzód”

Swoje urodziny zespół obchodził 15 września (dokładna data powstania) w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, na koncercie z udziałem dostojnych gości, w tym senatora VII kadencji Stanisława Bisztygi, starosty Józefa Tomala, naczelnik Wydziału Edukacji UMiG Aleksandry Mistarz (reprezentującej też burmistrza), dyrektor MOKiS Anity Małgorzaty Werner, prezes Grupy Literackiej Tilia Jadwiga Malina i gospodarza obiektu dyrektora Jacka Ślósarza. Koncert prowadził Jakub Ślósarz z MOKiS.

O zespole

Założycielem i duchem artystycznym Noro Lim jest Rafał Alicki, a sprawami organizacyjnymi zajmuje się Ewa Akšamović. Zespół koncertuje na miejscu w Myślenicach i w Małopolsce oraz na wyjazdach, np. w Iławie, Ostrowii Mazowieckiej, Kielcach, Rzeszowie, Zamościu i wielu innych miejscach. Ich repertuar składa się głównie z piosenki poetyckiej o łagodnych dźwiękach, z marzycielskim tekstem oraz z klimatycznych utworów instrumentalnych z rodzaju muzyki filmowej. Członkowie grupy twierdzą: - Najczęściej i najchętniej występujemy w kameralnych salach z klimatem. Do takich naszych ukochanych miejsc należą: Dom Grecki w Myślenicach, Zamek w Dobczycach, Zamek w Niepołomicach, sala w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie.

Noro Lim ma również na swoim koncie koncerty okolicznościowe i charytatywne, a wśród nich: koncert na potrzeby Domu Małego Dziecka „Najmniejszemu ze świętych”, spektakl poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II „Miejcie odwagę...” oraz spektakl oparty na rozważaniach drogi krzyżowej „Idziemy za Tobą”.

W skład zespołu wchodzą: Ewa Akšamović (wokal, teksty), Rafał Alicki (fortepian, kompozycje, aranżacje), Magdalena Ślósarz (skrzypce), Ewelina Korczak (skrzypce), Magdalena Kiszka (wiolonczela) i Małgorzata Górecka (flet poprzeczny).

Płyty

Pierwszą płytę „Refleksja” zespół nagrał w maju 2004 roku. Złożyły się na nią utwory inspirowane poezją Wiktora Pawła Piwowarskiego z Dobczyc. Klimat tej płyty jest poważny i nostalgiczny. W dalszej swojej przygodzie z muzyką zespół sięgnął po „irlandzką nutę”, w której znakomicie realizowała się Ewa Akšamović – jako wokalistka, lecz również jako autorka tekstów. Ten kierunek przyniósł rok później płytę „Taniec”. Na dalsze kształtowanie się charakteru i wizerunku zespołu wpłynął znacząco swoją wiedzą i umiejętnościami Tomasz Lida, człowiek, który realizował nagania ich kolejnej płyty „Dzieci przestrzeni” w Dworku Białopradnickim w Krakowie w 2008 roku. Obecnie przyszedł czas na „Fatamorganę” Podczas koncertu zespół prezentował utwory charakterystyczne dla tych płyt – etapów swojej twórczej drogi.

Nie tylko płyty

Płyty są w twórczości zespołu bardzo ważne, ale nie są jedynymi wydarzeniami, które kreują jego twórczą drogę. Takim wydarzeniem była np. propozycja dla Rafała – będącego również malarzem – wykonania obrazów Dogi Krzyżowej dla Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Przeżycia Rafała podczas tworzenia tego cyklu zainspirowały Ewę do napisania serii tekstów. W efekcie powstał piękny, wzruszający spektakl muzyczno-poetycki „Idziemy za Tobą”. Z tym koncertem Noro Lim zawędrował nie tylko do świątyń Małopolski, lecz także do Warszawy i Iławy.

W repertuarze zespołu, prezentowanym podczas koncertu, znalazły się także inne przygody muzyczne Noro Lim, w tym irlandzki folk i utwory skomponowane do gry komputerowej Kajko i Kokosz. Gry co prawda w tej wersji nie ma, ale pozostała muzyka, której z przyjemnością słuchali uczestnicy koncertu w LO, którzy zgotowali jubilatom gorącą owację, obdarowali ich kwiatami i wieloma ciepłymi słowami przyjaźni i uznania.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)