Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie

Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie
Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach

- Zawarcie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na lecznictwo szpitalne, w tym szpitalny oddział ratunkowy, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, psychiatrię i leczenie uzależnień, rehabilitację, opiekę długoterminową i całodobową pozwala na zachowanie ciągłości w udzielaniu świadczeń medycznych, a tym samym poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu myślenickiego – mówi Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ

 

Opierając się na Pana wiedzy i wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu, proszę powiedzieć jaki według Pana będzie dla szpitala w Myśleniach rok 2012?

- Pomimo wieloletniego doświadczenia w zarządzaniu oraz mając na uwadze brak stabilizacji prawnej w ochronie zdrowia wyrażającej się zmianami systemowymi, a także koniecznością wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia aktów wykonawczych do obowiązującej aktualnie ustawy o działalności leczniczej, trudno powiedzieć co nas czeka w nadchodzących miesiącach. Choć wiem, że będzie to okres niełatwy. Jako osoba zarządzająca szpitalem chciałbym przede wszystkim, aby Narodowy Fundusz Zdrowia płacił w końcu za wszystkie wykonane przez naszą jednostkę usługi medyczne, co w konsekwencji pozwoliłoby na skrócenie okresu oczekiwania na zabiegi medyczne, czy porady lekarzy specjalistów.

Z jakimi największymi wyzwaniami w tym roku przyjdzie się Panu zmierzyć? Rok temu rozmawialiśmy o planach przebudowy bloku operacyjnego. Czy te plany są nadal aktualne?

W obecnym roku przystąpiliśmy wspólnie z Powiatem Myślenickim do największej inwestycji, także pod kątem logistycznym, tj. modernizacji bloku operacyjnego. To niewątpliwie wymagać będzie dużego zaangażowania wobec konieczności takiego zorganizowania pracy szpitala, by usługi medyczne mogły być wykonywane w sposób niezakłócony.

W dniu 5 stycznia 2012 r. została zawarta umowa z wykonawcą robót, wyłonionym w trybie przetargu publicznego. Zakres prac został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap obejmie rozbudowę istniejącego bloku operacyjnego w terminie do 30 sierpnia 2012 r., natomiast drugi etap obejmie modernizację istniejącej części pomieszczeń do 30 czerwca 2013 r.

Kiedy rozmawialiśmy rok temu o modernizacji bloku operacyjnego mówił Pan, że ma nadzieję na udział sąsiednich gmin w tym przedsięwzięciu. Czy gminy wykazały zainteresowanie taką koncepcją?

- Na chwilę obecną jedynie gmina Myślenice wyraziła gotowość finansowego wsparcia powyższej inwestycji. Całkowity koszt modernizacji bloku operacyjnego wyniesie 5,9 mln złotych.

Udało się już Panu złożyć przed Zarządem i Radą Powiatu sprawozdanie finansowe? Z jakim wynikiem szpital zakończył mijający rok?

- W chwili obecnej jesteśmy w okresie rozliczeniowym z NFZ, którego celem jest uzyskanie przez naszą jednostkę zapłaty za usługi medyczne, wykonane w poprzednim roku ponad ustalone limity w ramach tzw. przymusu ustawowego, to jest w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia bądź życia ludzkiego. Dokonanie rozliczeń w tym zakresie pozwoli dopiero na przygotowanie pełnego sprawozdania finansowego za 2011 rok, który pokaże czy szpital zakończył rok dodatnim czy ujemnym wynikiem finansowym. Od stanowiska NFZ zależy więc finalny wynik finansowy SPZOZ w Myślenicach.

W takim razie proszę mi powiedzieć, w jaki sposób przebiegają tegoroczne negocjacje dotyczące podpisania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia?

- Negocjacje z NFZ w przedmiocie zawarcia umów obowiązujących w bieżącym roku miały miejsce z końcem poprzedniego roku. Ich przebieg wyglądał analogicznie jak w latach poprzednich, tj. do końca roku nie było wiadomo na jakich warunkach finansowych będą zawarte umowy na 2012 rok.

Na jakie oddziały udało się wynegocjować kontrakty z NFZ?

- Aktualnie szpital ma podpisane umowy w zakresach jak w ubiegłym roku, tj. na lecznictwo szpitalne, w tym szpitalny oddział ratunkowy, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, psychiatrię i leczenie uzależnień, rehabilitację, opiekę długoterminową i opiekę całodobową. Zawarcie umów w powyższym zakresie pozwala na zachowanie ciągłości w udzielaniu świadczeń medycznych, a tym samym poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu myślenickiego.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)