Stanisław Trybała: Kobieta muzą jest

Stanisław Trybała: Kobieta muzą jest
Stanisław Trybała: Kobieta muzą jest

Kolejny, myślenicki wernisaż wystawy rzeźby w drewnie Stanisława Trybały „Kobieta muzą jest” zgromadził liczną publiczność i odbył się 18 listopada w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”.  Dyrektor Muzeum Bożena Kobiałka prezentując sylwetkę artysty powiedziała m.in.:  - Twórczość artystyczna Stanisława Trybały skupia się na jego kontemplacji drewna, zwłaszcza lipowego, jednego z najstarszych materiałów rzeźbiarskich, którego urodę i szlachetność ciągle odkrywa na nowo. Wypracował własny, rozpoznawalny styl.  Emil Biela w katalogu do wystawy napisał wprost o artyście:

- Michał Anioł z Bogdanówki. Nie skusiły go dwie stolice, wrócił  na stałe w rodzinne strony, wybudował dom – pracownię w Skomielnej Czarnej, gdzie nieustannie tworzy swoje rzeźby na miarę mistrza epoki renesansu Michała Archanioła. Ten rzeźbiarz jest dla Stanisława Trybały dościgłym wzorem. Świadczy o tym aktualna wystawa ukazująca piękno kobiecego ciała. Prezentowane rzeźby są rzeźbami – wierszami oddającymi hołd kobietom, panegirykami na ich cześć. A sam mistrz z wrodzoną sobie skromnością powiedział: - Przyzwyczaiłem się już do wystawiania tutaj, wszędzie dobrze, ale w Myślenicach najlepiej. Nic nie mogę więcej dodać do słów wypowiedzianych tutaj i napisanych w katalogu. Jestem wzruszony dziękuję za tę wystawę.

Stanisław Trybała – urodził się w Bogdanówce. W 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 1975 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zrealizował szereg kompozycji o tematyce religijnej dla potrzeb obiektów sakralnych, m. in. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kielcach, Kościół św. Piotra i Pawła w Myszkowie, Kościół Bożego Miłosierdzia w Rzepedzi, Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie.

Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych w kraju: m.in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Myślenicach oraz za granicą: w Szwajcarii, Francji i Austrii.  Uczestniczył w ekspozycjach zbiorowych w kraju a także we Francji, na Słowacji i Ukrainie. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w Austrii, Francji, Niemczech, USA, Włoszech, Japonii i Chinach.

Wystawa, którą serdecznie polecamy będzie czynna do połowy grudnia.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.