Mieszkańcy o parku-wyniki ankiet

27 stycznia 2011 Wydanie 4/2011
Mieszkańcy o parku-wyniki ankiet
Mieszkańcy uczęszczający do parku

W ostatnim tygodniu stycznia 2011r., Myśleniczanie wypełniali ankiety dotyczące parku miejskiego.

W badaniach brali udział rodzice dzieci ze wszystkich przedszkoli zlokalizowanych na terenie Myślenic, klienci punktów gastronomicznych z Zarabia i centrum miasta, rodzice uczniów i nauczyciele ze szkoły Podstawowej nr3 oraz przypadkowe osoby, które przebywały w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu oraz na myślenickim Rynku. Ankieta dostępna była również na stronie myslenice.pl

Szkoła Podstawowa nr 3 została wybrana ze względu na odbywające się w niej zebrania, w terminie przeprowadzania badań, co umożliwiło wypełnienie ankiet licznej grupie respondentów w jednym czasie. Miejsca, w których przeprowadzone zostały badania umożliwiły zasięgnięcie opinii osób z różnych rejonów miasta. Łącznie rozdano ponad 1000 ankiet z czego zwrócono blisko 600 egzemplarzy, dodatkowo 33 ankiety wypełnili Internauci. Jedną przesłano pocztą.

Celem badań było poznanie preferencji i oczekiwań mieszkańców Myślenic dotyczących parku. Badania miały służyć ustaleniu jak często i w jakim celu mieszkańcy Myślenic udają się do parku, jakie elementy powinny się w nim znaleźć oraz jakie warunki musi spełniać park miejski.

W badaniach wzięło udział znacznie więcej kobiet niż mężczyzn – stanowiły one 3/4 wszystkich ankietowanych. Respondenci nie byli ograniczeni żadnym przedziałem wiekowym, jednak najwięcej z nich było w wieku  od 28 do 49 lat.

Respondenci odpowiadali kolejno na pięć pytań. Pierwsze z nich miało na celu określenie ilu badanych uczęszcza do myślenickiego parku. Spośród 597 ankietowanych, 50 osób nie bywa w parku. Najwięcej respondentów (224) odwiedza go co najmniej raz na miesiąc. Kilka razy w ciągu półrocza do parku udaje się 31% ankietowanych. Natomiast najmniejsza grupa (4%),  odwiedza park rzadziej niż raz na rok.

W trzecim pytaniu osoby, które zadeklarowały, iż uczęszczają do myślenickiego parku wskazywały cel w jakim się do niego udają. Najwięcej ankietowanych  (445) spaceruje, kolejna grupa (314) udaje się w celu zabaw z dziećmi. Liczba ta może być uzasadniona faktem, iż ankietę wypełniło blisko 400 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najmniej ankietowanych spośród osób, które odwiedzają park w konkretnym celu, to osoby chcące uprawiać sport jak np. bieganie, jazdę na rowerze czy na rolkach. Może to wynikać z obecnego stanu alejek w parku miejskim, który uniemożliwia bezpieczne uprawianie tych dyscyplin.

Na czwarte pytanie odpowiadali wszyscy ankietowani. Należało wskazać elementy i atrakcje, jakie powinny znaleźć się w myślenickim parku. Każdy mógł wskazać maksymalnie trzy warianty (dlatego też suma udzielonych odpowiedzi jest większa, niż liczba respondentów). Najwięcej osób wskazało na alejki spacerowe oraz ścieżki do jazdy na rolkach i na rowerze. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła również, że w parku powinien znaleźć się plac dla dzieci.

W ostatnim pytaniu ankietowani wskazywali jaki powinien być myślenicki park (należało wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi). Najwięcej osób stwierdziło, iż park miejski powinien być przede wszystkim przystosowany zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Kolejną istotną kwestią okazało się bezpieczeństwo jak i dostępność parku przez całą dobę, a także możliwość organizowania w nim np. pikników, urządzania wycieczek itp.

Ogólnie Myśleniczanie mają jasno sprecyzowane zdanie na temat parku na Zarabiu. Wielokrotnie do wypełnionej ankiety respondenci dołączali swoje opinie. Obecny stan parku miejskiego nie zachęca do wycieczek rodzinnych, spacerów czy uprawiania sportu. Myśleniczanie oczekują uporządkowania zieleni i małej architektury. Chcą, by park był bezpieczny, a więc należy zadbać głównie o przejrzystość terenu i oświetlenie, by wieczorami nikt nie bał się tamtędy przechodzić.

Pojawiło się wiele opinii, iż park powinien służyć głównie mieszkańcom, którzy chcą wypocząć, a nie „menelom pijącym alkohol i śpiącym na ławkach”, „To nie jest dżungla dla lumpów” – napisał jeden z respondentów.  Wg mieszkańców w parku powinny znaleźć się także alejki, które nadają się do jazdy na rowerze czy na rolkach, plac zabaw, a także inne elementy typowe dla parków miejskich. Pojawiły się także pojedyncze propozycje zorganizowania lodowiska w zimie, małych plaż z dostępem do rzeki, a także zielonych labiryntów.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w badaniach i wyraziły swoje opinie. Ankiety są obecnie przechowywane w Urzędzie Miasta w Wydziale  Strategii Rozwoju Gospodarczego i Promocji.

* n - ilość osób, która udzieliła odpowiedzi na pytania