Pełne wotum zaufania dla Jana Kantora

24 marca 2011 Wydanie 12/2011
Pełne wotum zaufania dla Jana Kantora
Pełne wotum zaufania dla Jana Kantora

Jan Kantor pozostanie sołtysem Głogoczowa – zdecydowało zebranie wiejskie w dniu 20 marca. Dotychczasowy sołtys był jedynym kandydatem, a ponadto w głosowaniu nie otrzymał żadnych głosów przeciwnych

Na zebranie przybył burmistrz Maciej Ostrowski, radny sejmiku wojewódzkiego Jarosław Szlachetka, a także radni miejscy Wiesława Syrek i Agnieszka Węgrzyn (na zdjęciu), dzielnicowy Głogoczowa Andrzej Buszko, dyrektorzy głogoczowskich szkół Krzysztof Kania oraz Dorota Pulchna i dyrektor Wiejskiego Domu Kultury Grażyna Głąb.

Sołtys Jan Kantor przedstawił sprawozdanie z działalności samorządu sołeckiego w ubiegłym roku. Jak podkreślał, był to rok bardzo trudny z powodu powodzi i szczególnie dotkliwych w Głogoczowie osuwisk. W związku z tymi klęskami losowymi burmistrz umorzył podatek za zalane pola za IV kwartał. Sołtys podkreślał ogromne zaangażowanie strażaków w usuwanie skutków powodzi. Przy okazji dodał, że szkody powodziowe na strodrożu zakopianki usuwa Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. Po wykonaniu tych prac nastąpi dawno oczekiwana procedura przekazania drogi pod zarząd powiatu, a następnie gminy, co umożliwi wykonanie zaplanowanego nowego centrum wsi.

W sferze inwestycji ostatni rok zdominowały plany związane z kanalizacją, przy której prace planuje się rozpocząć w czerwcu tego roku. Staraniem rady sołeckiej doprowadzony został darmowy Internet dla Ochotniczej Straży Pożarnej i Wiejskiego Domu Kultury. Wykonany został plac zabaw przy szkole i prace porządkowe wokół budynku, łącznie z malowaniem ogrodzenia. Zorganizowano dowóz dzieci do szkoły. Przeprowadzono wymianę przepustów uszkodzonych przez powódź, czyszczenie części rowów, prowadzone były dalsze prace przy budowie boiska sportowego. Sołtys omówił ponadto kwestie dróg na terenie Głogoczowa, łącznie z ustaleniem optymalnego dla mieszkańców przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Przypomniał także ważniejsze zadania wykonane podczas minionej kadencji, łącznie z powstaniem gimnazjum, działania zmierzające do utworzenia nowego cmentarza, remonty przeprowadzone na terenie budynków komunalnych, łącznie z termomodernizacją szkoły, założeniem monitoringu centrum wsi, bankomatu w centrum wsi i zamontowaniem fotoradaru na zakopiance.

Jan Kantor przedstawił także plany na rok bieżący, obejmujące m.in. kanalizację wsi, ukończenie boiska wraz z zapleczem, oświetlenie części dróg, dokończenie termomodernizacji WDK oraz utworzenie świetlicy dla młodzieży.

Wskutek przeprowadzonych wyborów Jan Kantor pozostał sołtysem na następną kadencję, a do rady sołeckiej weszli: Józef Sroka, Bogusław Stankiewicz, Janusz Tylek, Robert Murzyn, Marek Górszczak, Bolesław Malinowski, Andrzej Chrobak, Tomasz Łężniak, Jan Lutyński i Czesław Wierzba.

W dyskusji burmistrz podziękował samorządowi wsi za dużą operatywność i oddanie oraz gratulował wyboru nowej radzie sołeckiej i reelekcji sołtysowi. Omówił bieżące kwestie związane z budową kanalizacji oraz plany związane z dalszym usuwaniem skutków powodzi oraz remontem dróg po zakończeniu prac kanalizacyjnych. Omówił także planowane inwestycje, rozmowy prowadzone z GDDKiA odnośnie bezpiecznego przejścia i przejazdu przez zakopiankę, a także plan odwodnienia terenów m.in. przy sali gimnastycznej i cmentrzu.

Ogromnie wzruszającym momentem było spontaniczne wystąpienie jednego z mieszkańców, który wręczył burmistrzowi bochen wiejskiego chleba z podziękowaniem za zabezpieczenie cmentarza po powodzi w tym budowę muru oporowego.

Za poparcie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego podziękował Jarosław Szlachetka, deklarując swoją pomoc w rozwiązywaniu problemów wsi. Z kolei burmistrz poprosił mieszańców o poparcie dla naszych kandydatów do parlamentu – Marka Łatasa do Sejmu RP i Stanisława Bisztygi do Senatu – podkreślając, że jedynie solidarne głosowanie na jednego kandydata pozwoli nam zachować przedstawicielstwo gminy i powiatu we władzach państwowych.

Ryszard Sobkowicz