Operacja na BLOKU OPERACYJNYM

24 marca 2011 Wydanie 12/2011
Operacja na BLOKU OPERACYJNYM
Obecny wygląd sali bloku operacyjnego

Blok operacyjny to miejsce w którym odbywają się zabiegi ginekologiczne, chirurgii ogólnej i ortopedii. W skali roku wykonuje się ich około 6000. Aby blok mógł spełniać wymogi unijne i był zgodny z rozporządzeniem ministra zdrowia, musi zostać zmodernizowany. Szacowany koszt przebudowy to 6 mln zł. Dyrektor ma nadzieję, że w tej operacji wezmą udział gminy powiatu myślenickiego

Rozbudowa i modernizacja bloku operacyjnego w myślenickim szpitalu, to sprawa priorytetowa na rok 2011. W związku z tym dyrektor szpitala Adam Styczeń wraz z Tomaszem Susiem, wicestarostą powiatu myślenickiego rozpoczęli cykl spotkań z burmistrzami, wójtami oraz radnymi z terenu powiatu. Do tej pory odwiedzili gminę Tokarnia, Pcim i Wiśniowa. Celem spotkań jest podkreślenie znaczenia szpitala w zapewnieniu opieki zdrowotnej mieszkańcom powiatu w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji, psychiatrii, opieki długoterminowej, a obecnie także nocnej i świątecznej opieki całodobowej. Podczas spotkań prezentowana jest dotychczasowa współpraca powiatu z gminami w zakresie realizacji programów profilaktyki ochrony zdrowia, plany modernizacji bloku operacyjnego oraz potrzeb finansowych w tym zakresie.

- Powiat myślenicki liczy 120 tysięcy mieszkańców. To ogromna populacja, której służy szpital, a co za tym idzie ochrona zdrowia. Każdy z nas chciałby być hospitalizowany w komfortowych warunkach, które są niezbędne w procesie leczenia i zabezpieczenia życia oraz zdrowia. W związku z tym staramy się zaprosić gminy z naszego powiatu do wspólnej realizacji zamierzonego celu. Modernizacja bloku operacyjnego to finansowo ogromne wyzwanie w kwocie około 6 milionów złotych. Uważam, że ten temat dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu i dlatego też liczę na wsparcie ze strony gmin – mówi wicestarosta Tomasz Suś. Jak przyznaje dyrektor szpitala Adam Styczeń burmistrzowie, wójtowie oraz radni z poszczególnych gmin powiatu wyrażają poparcie i uznanie dla powyższych działań, jednak na razie trudno mówić o efektach, ponieważ dopiero rozpoczął wizyty w gminach. – Szpital jest wspólny, leczą się tutaj mieszkańcy z całego powiatu, ze wszystkich gmin. Podczas spotkań proszę jedynie o rozważenie możliwości wsparcia finansowego na miarę możliwości. Każdy, kto zdecyduje się na pomoc będzie mógł zrobić to według własnego uznania i możliwości – dodaje Adam Styczeń.

Szacowany koszt remontu bloku operacyjnego to około 6 mln zł. Obecny nie spełnia norm unijnych i remont jest nieunikniony. – Modernizacja tego oddziału to dla nas sprawa priorytetowa na ten rok. Jest to miejsce w którym odbywają się zabiegi na rzecz kilku oddziałów szpitalnych głównie zabiegowych, czyli ginekologii, chirurgii ogólnej i ortopedii. W tym miejscu wykonywanych jest około 6000 zabiegów w skali roku, z tego połowę w znieczuleniu ogólnym. Z uwagi na zmieniające się przepisy, które nakłada na nas rozporządzenie ministra zdrowia, zmuszeni jesteśmy do przebudowy, rozbudowy i zwiększenia powierzchni bloku o dodatkowe pomieszczenia – tłumaczy dyrektor Styczeń.

Obecnie dyrektor jest na etapie przygotowań specyfikacji do przetargu. Może on zostać ogłoszony na przełomie marca i kwietnia. Jeśli uda się go rozstrzygnąć w kwietniu, to w następnym miesiącu zostanie podpisana umowa. Prace będą odbywać się w dwóch etapach. Jak przyznaje dyrektor, jest to przedsięwzięcie trudne organizacyjnie. - Nie możemy wyłączyć obecnej pracy bloku z uwagi na to, że szpital pracuje w systemie ostrodyżurowym. Muszę tak zorganizować pracę, aby została zachowana ciągłość działalności – tłumaczy Adam Styczeń.

W ramach modernizacji zostanie powiększona obecna powierzchnia bloku operacyjnego poprzez dodatkową jego rozbudowę. Blok posiadał będzie klimatyzowane sale operacyjne, salę wybudzeń z systemem monitorowania, a także pomieszczenie socjalne oraz wydzielone ciągi komunikacyjne z podziałem na tzw. strefę czystą i brudną. Po wykonaniu powyższych prac blok operacyjny spełniać będzie w pełnym zakresie wymogi unijne i rozporządzenia.

W planach dyrektora i powiatu na rok 2011 oprócz bloku operacyjnego znajduje się także modernizacja oddziału dziecięcego. – Chcieliśmy z nim ruszyć w okresie wakacyjnym. Spodziewamy się, że w tym czasie liczba chorych będzie mniejsza niż w okresie wiosenno-jesiennym – mówi. Gotowa jest również specyfikacja na modernizację oddziału chorób płuc, neonatologii, natomiast w dalszych planach znajdują się oddziały chirurgii i anestezjologii. - Z uwagi na konieczność zaangażowania bardzo dużych nakładów finansowych, planowane inwestycje będą przeprowadzane sukcesywnie z uwzględnieniem możliwości finansowych szpitala – dodaje dyrektor.

p.jag