W Myślenicach królowały chóry

4 lutego 2010 Wydanie 5/2010
W Myślenicach królowały chóry
Zespół wokalny Cantata - dyryguje Monika Szymska, fot.Janusz Szymski

XIX Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej - Kolędy i Pastorałki – Myślenice 2010 jest zaliczany do najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce. W sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu 30-31 stycznia wystąpiło aż 920 artystów i w sumie 32 chóry z całego kraju

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Jego Eminencji kardynała Stanisława Dziwisza - Metropolity Krakowskiego. Już sam skład jury świadczy o randze festiwalu, bowiem zasiadły w nim największe autorytety i znawcy muzyki chóralnej nie tylko w Polsce i Europie: prof. Jerzy Kurcz (Akademia Muzyczna w Krakowie) – przewodniczący, prof. Czesław Freund (Akademia Muzyczna w Katowicach), ks. prof. dr hab. Andrzej Zając (Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie, Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie), mgr Józef Romek (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Organizacja festiwalu, który jest z pewnością sztandarowym przedsięwzięciem MOKiS wymagała olbrzymiej ilości pracy i poświęcenia wszystkich pracowników, jest ona z roku na rok przeprowadzona z coraz większym rozmachem i prezentuje wysoki poziom. Nie dziwi więc, że dyrektor Anita Werner i odpowiedzialny za przeprowadzenie imprezy Zbigniew Morawski, jak i pozostała załoga zbierali zewsząd gratulacje.

W każdym z programowych przesłuchań trafiały się prawdziwe perełki, a laury przypadały słynnym w Polsce chórom. Cieszy więc fakt, że w tak doborowej stawce znalazł się Zespół Wokalny „Cantata” z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach, pod dyrekcją Moniki Szymskiej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędy i pieśni „Gdzie się Chrystus rodzi”, „Lulaj że Jezuniu”, „Cieszmy się” i „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Na szersze podsumowania i reminenescencje festiwalowe przyjdzie jeszcze pora, tradycyjnie zaprezentuje je naszym Czytelnikom twórca festiwalu, członek jury Józef Romek.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą festiwalowi jest śpiew chórów w myślenickich kościołach podczas Mszy świętych, co jeszcze bardziej oddaje atmosferę i nastrój towarzyszący myślenickiej imprezie.

Stanisław Cichoń

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

Kategoria chóry jednorodne: I nagroda - Chór Męski „Słowiki 60” (Stowarzyszenie „Słowiki 60 Jana Szyrockiego – Szczecin), dyrygent Grzegorz Handke; II nagroda - Zespół Żeński „ Vocalis” (Parafia Ewangelicko-Augsburska – Skoczów), dyrygent Daniel Cichy; III nagroda – nie przyznano; wyróżnienie: Chór Żeński „Cantate Deo” (Parafia pw. Bł. Karoliny – Tarnów), dyrygent Ewa Świerczek.

Kategoria chóry mieszane: Grand Prix – Chór Mieszany „Educatus” Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyrygent Adam Korzeniowski; I nagroda - Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, dyrygent Jan Borowski; II nagroda – Chór mieszany „Hejnał Mazańcowice” (Gminy Ośrodek Kultury i Sportu – Jasienica), dyrygent Krzysztof Przemyk; II nagroda - Mieszany Chór Mariański (Parafia p.w. NMP z Lourdes – Kraków), dyrygent Jan Rybarski; III nagroda – Jasnogórski Zespól Wokalny „Camerata” (Narodowe Sanktuarium na Jasnej Górze – Częstochowa), dyrygent Jarosław Basiura; wyróżnienie: Chór Con Fuoco (Akademia Górniczo-Hutnicza – Kraków), dyrygent Diana Mrugała-Gromek, Chór „Fraza” (Ośrodek Kultury – Kosina), dyrygent Agnieszka Tomaszek.

Kategoria chóry dziecięce: I nagroda – nie przyznano, II nagroda – Zespół Wokalny „Cantata” (PSM I st. im.

L. Różyckiego – Myślenice), dyrygent Monika Szymska; III nagroda – Chór Szkoły Muzycznej I st. w Wieliczce, dyrygent Izabela Szota.

Kategoria chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego: I nagroda – Chór i Orkiestra Bazyliki O.O Cystersów w Mogile, dyrygent Stanisław Kowalczyk; II nagroda - chór kameralny PSM (PSM I i II st. Nowy Targ), dyrygent Ksenia Miśkiewicz, III nagroda - Chór Dziecięcy „Wesołe Nutki” (PSM I i II st. Nowy Targ), dyrygent Ksenia Miśkiewicz; III nagroda –Chochliki (PSM w Nowym Targu, Filia Rabka Zdrój), dyrygent Małgorzata Majda.

Kategoria chóry kameralne: I nagroda - „Parafraza” (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Kraków Łagiewniki), dyrygent Krzysztof Michałek; II nagroda – Chór kameralny Fermata (Stowarzyszenie Chór Kameralny – Kielce), dyrygent Ewa Robak.

Dyrektorka MOKiS Anita Werner przyznała nagrody dla: Antoniego Dudy za interesujące opracowanie kolędy „Tryumfy Króla niebieskiego”, Grzegorza Miśkiewicza za interesujące opracowanie „Kolędy góralskiej”, Stanisława Kowalczyka za interesujące opracowanie kolędy „Gdy Się Chrystus rodzi”, Agnieszki Tomaszek dla wyróżniającego się dyrygenta za inspirującą działalność edukacyjno-muzyczną w środowisku oraz Kingi Brandys-Wójciak dla wyróżniającego się dyrygenta oraz inspirującą działalność edukacyjno-muzyczną w środowisku.

Nagrodę specjalną dyrektora MOKiS otrzymał Chór i Orkiestra Bazyliki O.O Cystersów w Mogile.

Nagrody ufundowali: Kardynał Stanisław Dziwisz metropolita krakowski, Burmistrz Miasta i Gminy Maciej Ostrowski, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal, Poseł na Sejm Marek Łatas, Parafia NNMP w Myślenicach ks. Proboszcz Karol Jarosz, Parafia św. Brata Alberta w Myślenicach ks. Proboszcz Adam Pawicki, Parafia św. Franciszka z Asyżu ks. Proboszcz Józef Orawczak, Dyrektor MOKiS.