Rzeźba pasyjna Stanisława Trybały

15 kwietnia 2010 Wydanie 14/2010

Kolejnym, znaczącym wydarzeniem artystycznym w Myślenicach był 9 kwietnia w Domu Greckim wernisaż wystawy „Rzeźba pasyjna” Stanisława Trybały. Bogatą twórczość artysty rodem z Bogdanówki prezentowała dyrektor Muzeum Regionalnego Bożena Kobiałka (na zdjęciu).

W latach 1970-75 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem. Pracuje i tworzy w takich materiałach jak drewno, kamień, metal, zrealizował szereg kompozycji o tematyce religijnej dla potrzeb obiektów sakralnych m.in. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kielcach i Rzepedzi, Kościół Św. Piotra i Pawła w Myszkowie, Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie. Eksponował swoje prace w Szwajcarii, Francji, Austrii, Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Myślenicach (2008). W naszym mieście brał udział także z Międzynarodowych Plenerach w ramach Warsztatów Artystycznych.

O twórczości Stanisława Trybały i jego własnym, niepowtarzalnym stylu mówił ks. dr Stefan Misiniec: - Skupia się ona na jego kontemplacji drewna, zwłaszcza lipowego, z którego artysta pragnie wydobywać ukryte postaci i sceny, a także znaki chcące przemówić do odbiorcy piękna. Interpretuje w nich głównie cierpienie Chrystusa Ukrzyżowanego, ale też chętnie „powraca” do Frasobliwego. Autor zapatrzył się w drzewo, w ten wdzięczny materiał i wnika w głębsze motywy: sprawy cierpienia i bólu. Drzewo z natury jest wrażliwe i tkwi w nim potrzeba, aby jego bóle wydobywać na zewnątrz, podobnie jak poeta, który wydobywa to słowem. Piety, męka Ukrzyżowanego i Frasobliwego Chrystusa przemawiają swoim realizmem, gdyż ekspresję wzbogaca boleść ukryta w naturze drewna i pomaga oddać ludzki i boski dramat. Stanisław Trybała nie kryjąc wzruszenia podziękował za zorganizowanie wystawy i przybycie tak licznej publiczności: - Są to najnowsze rzeźby o tematyce pasyjnej, zostały wykonane w zimie, w okresie Postu i są moim owocem rozmyślań rzeźbiarskich - dodał.

Zapraszamy na tę niepowtarzalną wystawę do 30 kwietnia.

Stanisław Cichoń