Podsumowanie sezonu SKS Osieczany

1 kwietnia 2010 Wydanie 13/2010
Podsumowanie sezonu SKS Osieczany
Wśród najlepszych Urszula Łętocha (pierwsza z lewej u góry) wraz z Justyną Kowalczyk i Apoloniuszem

To był znakomity rok dla klubu SKS „Osieczany”. Trójka naszych zawodników zdobyła łącznie 5 medali na Mistrzostwach Polski - 3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy. Jest to największy sukces sportowy w historii klubu

Biegi narciarskie w Osieczanach zaczęły się ok. 35 lat temu. Wtedy dyrektor Andrzej Kwoka sprowadził pierwsze drewniane narty biegowe do szkoły podstawowej w Osieczanach. Przez tych wiele lat młodzież z klubu SKS Osieczany działającego przy szkole wywalczyła kilkakrotnie medale Mistrzostw Polski w biegach narciarskich oraz w biathlonie. Wyniki z ostatniego sezonu przechodzą do historii małego klubu jako coś niezwykłego.

 Przygotowania

Przygotowania do właśnie zakończonego sezonu rozpoczęliśmy tradycyjnie 20 lipca. W klubie trenuje kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży - od klasy 3 szkoły podstawowej do klasy 3 gimnazjum. W sumie okres przygotowawczy to 6 miesięcy pracy. Ma ona później bezpośrednie przełożenie na wyniki, jakie młodzi zawodnicy osiągają w okresie startowym, czyli w styczniu, lutym i marcu. W tym czasie na treningach pracuje się nad podnoszeniem cech motorycznych biegając na różnych dystansach, w różnym tempie i w zróżnicowanym terenie. Dużo czasu poświęciliśmy treningom na nartorolkach, dzięki którym udało się w widoczny sposób podnieść poziom techniczny kroku łyżwowego. Ponadto uprawialiśmy lekkoatletykę, gry zespołowe, pływanie, jazdę na rowerach górskich. W okresie przygotowawczym młodzi zawodnicy startowali w biegach przełajowych i w biegach ulicznych odnosząc wiele sukcesów. Po tych 6 miesiącach przyszedł czas na to, na co wszyscy czekali, czyli starty przeplatane treningami na trasach w Bulinie i w stacji Siepraw Ski. Startów w sezonie było bardzo dużo, ale jak się później okazało byliśmy do nich dobrze przygotowani. Najważniejszymi imprezami sportowymi sezonu były:

Mistrzostwa Polski

Zmagania odbywały się w Wiśle-Kubalonce. Zawody pod nazwą Ogólnopolskie spotkania UKS mają rangę mistrzostw naszego kraju dla trzech najmłodszych kategorii wiekowych: Junior E -12 lat i młodsi, Junior D - 13-14 lat, Junior C - 15-16 lat (są jeszcze kategorie Junior B -17-18 lat, Junior A- 19-20 lat oraz Senior). W zawodach wszystko szło po naszej myśli. Na pewno udało się trafić ze szczytem formy na najważniejsze starty, narty były bardzo dobrze posmarowane, dopisało też szczęście, które, jak mówią, sprzyja lepszym. W pierwszym dniu Mistrzostw rozgrywane były biegi w stylu klasycznym na dystansach od 2 do 3 km, w drugi dzień natomiast w stylu dowolnym na dystansach od 2,5 do 5 km w zależności od kategorii. Ogółem w Mistrzostwach startowało ok. 450 zawodników z 54 klubów.

Puchar Polski

Obok Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, Polski Związek Narciarski jest organizatorem cyklu zawodów, których wyniki zaliczane są do rankingu Pucharu Polski. Ranking ten jest prowadzony dla kategorii od Seniora, do Juniora C. W tym sezonie ranking dotyczył 2 naszych zawodniczek Urszuli Łętochy i Marii Skałki (starszej). Do rankingu zalicza się 8 najważniejszych zawodów w kraju, a na każdych zawodach są rozgrywane 2 biegi: jeden klasykiem i jeden stylem dowolnym. W sumie więc jest 16 biegów, z których do rankingu każdemu zawodnikowi zaliczanych jest 8 najlepszych. Cała nasza 6 osobowa Kadra ,,A’’ startowała w ramach Pucharu Polski w następujących zawodach: Puchar Bieszczad w Ustrzykach Dolnych, Mistrzostwa Karkonoszy w Jakuszycach, Puchar Śląska w Wiśle-Kubalonce, Mistrzostwa SMS w Zakopanem, Mistrzostwa TZN w Zakopanem. Do punktacji generalnej Pucharu Polski zaliczane też były wyniki z Mistrzostw Polski. Ogółem w kategorii Juniorka C punkty zdobywało 80 zawodniczek.

Bieg na Igrzyska

W tym sezonie ruszył nowy program pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich ,,Bieg na Igrzyska’’, którego organizatorem był Polski Związek Narciarski i firma Akpol. Cykl ten przeznaczony jest dla młodszych grup wiekowych: Juniora E, Juniora D, Juniora C ( dokładnie w tych kategoriach występują wszyscy nasi zawodnicy). Na cykl składa się suma punktów z 8 biegów rozegranych podczas 4 zawodów. Były to zawody w Ustrzykach Dolnych, Jakuszycach, Tomaszowie Lubelskim i Wiśle-Kubalonce, czyli dokładnie w miejscach gdzie są cztery najlepsze trasy biegowe w Polsce. Punktacja cyklu jest taka sama jak w Pucharze Świata, czyli punktuje pierwsza trzydziestka w każdym biegu. Zawody były znakomicie zorganizowane i wzorcowo przeprowadzone. Młodzi zawodnicy startowali np. z chipami na nogach, po minięciu linii mety wyniki były wyświetlane na tablicach, lider cyklu w każdej kategorii startował jako ostatni z żółtym numerem startowym. Na podsumowanie cyklu 26 marca w Krakowie odbyło się uroczyste zakończenie. Patronem całych zawodów ,,Biegu na Igrzyska’’ była nasza mistrzyni Olimpijska Justyna Kowalczyk i osobiście wręczała najlepszym zawodnikom cenne nagrody. Również 10 najlepszych klubów otrzymało sprzęt sportowy od firmy Salomon. Spotkanie z Justyną Kowalczyk, w którym wzięła udział cała nasza Kadra A było dużym przeżyciem dla zawodników. Można było porozmawiać z Mistrzynią, otrzymać jej autograf. W cyklu „Bieg na Igrzyska” startowało łącznie ponad 400 zawodników z 41 klubów.

Mistrzostwa Małopolski

Obok startów w zawodach ogólnopolskich braliśmy udział też w zawodach rangi wojewódzkiej, które organizuje Szkolny Związek Sportowy. Gimnazjada Małopolska oraz Wojewódzkie Igrzyska Szkolne (zawody które mają rangę Mistrzostw Małopolski ) odbyły się w Klikuszowej. Startowało ponad 350 młodych biegaczy. Rywalizowali oni w kategoriach klas, do których uczęszczają. Obok Mistrzostw Województwa po raz pierwszy w tym sezonie odbyła się Małopolska Liga Szkolna. W skład Ligi wchodziły zawody w Kasinie Wielkiej, Nowym Targu i Wysowej.

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Po 15-letniej przerwie zawody tej rangi odbyły się w Zakopanem. Rywalizowali najlepsi młodzi zawodnicy, uczniowie szkół podstawowych, którzy zakwalifikowali się na te zawody w swoich województwach. Zawody odbywały się w samej końcówce sezonu (21-23 marca) i dało się już odczuć zmęczenie u naszych dziewcząt po wszystkich wcześniejszych startach.

Inne starty

Aby zachować ciągłość startów i właściwie przygotować się do walki na arenie ogólnopolskiej nasi zawodnicy wystartowali poza powyższymi zawodami miedzy innymi w Biegu Dudka (był to w ogóle pierwszy start w sezonie 9 stycznia), w biegu Imienia Kazimierza Bubuli, aby w ten sposób uczcić pamięć nieodżałowanego trenera z Wiśniowej oraz kilku biegach rekreacyjnych.

Sylwetki naszych zawodników

Iwona Piekarz

Lat 11, uczennica klasy 4 ZPO Osieczany, trenuje od 2 lat. Osiągnięcia w sezonie: na Mistrzostwach Polski 11 w stylu dowolnym, 13 w klasycznym w swojej kat. W „Biegu na Igrzyska” 11 miejsce w klasyfikacji łącznej. W Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej miejsce 5.

Mariola Batko

Lat 12, uczennica klasy 5 ZPO Osieczany, trenuje od 3 lat. Osiągnięcia w sezonie: dwa złote medale Mistrzostw Polski w stylu klasycznym i dowolnym, w „Biegu na Igrzyska” 2 miejsce w klasyfikacji łącznej, Mistrzyni Małopolski, zwyciężczyni Małopolskiej Ligi Szkolnej.

Maria Skałka (młodsza)

Lat 13, uczennica klasy 6 ZPO Osieczany, trenuje od 4 lat. Osiągnięcia w sezonie: wicemistrzyni Małopolski, w „Biegu na Igrzyska” 19 miejsce w klasyfikacji łącznej, w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej 12 miejsce w stylu klasycznym i 11 w stylu dowolnym

Maciej Łętocha

Lat 14, uczeń klasy 1 Gimnazjum nr 3 Myślenice - Zarabie, trenuje od 5 lat. Osiągnięcia w sezonie: brązowy medal Mistrzostw Polski w stylu dowolnym, w stylu klasycznym na miejscu 7, w „Biegu na Igrzyska” 3 miejsce w klasyfikacji łącznej, Mistrz Małopolski.

Maria Skałka (starsza)

Lat 15, uczennica klasy 1 Gimnazjum w Trzemeśni. Trenuje od 5 lat. Osiągnięcia w sezonie: na Mistrzostwach Polski w biegu w stylu dowolnym 8 miejsce, w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski na 11 miejscu, w „Biegu na Igrzyska” 8 miejsce w klasyfikacji łącznej, wicemistrzyni Małopolski, zwycięstwo w Małopolskiej Lidze Szkolnej.

Urszula Łętocha

Lat 16, uczennica klasy 3 Gimnazjum na Zarabiu. Trenuje od 6 lat. Osiągnięcia w sezonie: złoty medal Mistrzostw Polski w stylu dowolnym i srebrny w stylu klasycznym, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, w „Biegu na Igrzyska” 2 miejsce w klasyfikacji łącznej. Ponadto Mistrzyni Małopolski w biegach narciarskich i przełajowych.

Na zakończenie

Sezon, w którym po raz pierwszy w historii polska zawodniczka została Mistrzynią Olimpijską pozostanie na długo w pamięci. Był to też bardzo dobry sezon dla wychowanki naszego klubu - Sylwii Jaśkowiec, która w Vancouver miała świetne występy, pierwszy raz w swojej karierze weszła do dwudziestki Pucharu Świata, i zdobyła 2 złote i 1 srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów. Dyscypliną bardziej zaczęły interesować się media, rośnie także popularność biegów wśród młodzieży. Zawody krajowe stają się coraz bardziej wyrównane i zacięte - były na przykład biegi, w których przegranie ze zwycięzcą o 3 sekundy nie gwarantowało miejsca na podium. Warto podkreślić, iż w kilku miejscach w Polsce powstają nowe, silne ośrodki, jak na przykład Tomaszów Lubelski. Klub z Tomaszowa posiada własne, dobrze przygotowane ratrakiem i oświetlone trasy, tor do treningów na nartorolkach, klasy sportowe w szkołach ze specjalnością biegi narciarskie, bardzo dużą ilość trenującej młodzieży. W tym roku klub ten dominował w Polsce w kat. wiekowych do lat 16.

Kilka cyfr

Ilość startów w sezonie: 27-29 (w zależności od zawodnika)
Ilość kilometrów startowych Urszuli Łetochy: 102
Kilometrów przejechanych na zawody i treningi: 10 tys.
Godzin treningów i startów: 576
Ilość wylanego potu: dziesiątki litrów
Satysfakcja: nie do zmierzenia

Bogdan Łętocha