KWW Jarosława Szlachetki

Kolędy i Pastorałki-Myślenice 2007

1 lutego 2007 Wydanie 4/2007
Kolędy i Pastorałki-Myślenice 2007
Kolędy i Pastorałki-Myślenice 2007, fot. Ryszard Sobkowicz

W dniach 27 – 28 stycznia Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił melomanów i miłośników kolęd oraz muzyki chóralnej na XVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” – Myślenice 2007 - pod honorowym patronatem Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Kardynała Stanisława Dziwisza - Metropolity Krakowskiego.

Festiwal tradycyjnie zorganizowany został przy współpracy z Kurią Metropolitalną w Krakowie, Parafią p.w. NNMP w Myślenicach, Urzędem Miasta i Gminy, Starostwem Powiatowym i Klubem Inteligencji Katolickiej w naszym mieście.

Przeglądy konkursowe odbywały się w trzech turach w sobotę i niedzielę od godz. 11 oraz w sobotę po południu. W niedzielny wieczór, podczas koncertu galowego ogłoszono wyniki artystycznej rywalizacji.

Chóry i zespoły prezentowały po 3 utwory w dowolnym układzie i opracowaniu, przy czym łączny czas prezentowanego programu konkursowego (zawierającego wyłącznie kolędy i pastorałki) nie mógł przekroczyć 15 minut. Organizatorzy zastrzegli też w regulaminie Festiwalu, że chór uczestniczący w konkursie po raz kolejny nie może prezentować utworów, za które uzyskał nagrodę w poprzednich edycjach myślenickiego festiwalu. Wykluczyli też możliwość korzystania z playbacków, półpleybacków i własnego sprzętu nagłaśniającego. 

Jedną z głównych nagród festiwalowych (ufundowanych przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza) była premia za najciekawsze wykonanie kolędy pt. Pasterze bieżeli w opracowaniu Andrzeja Nikodemowicza  Dopuszczalne było dokonanie transkrypcji utworu na chór jednorodny, jednakże  z zachowaniem wszystkich elementów muzycznych utworu. Wykonanie tej kolędy było dobrowolne i nie stanowiło – w odróżnieniu od wcześniejszych edycji Festiwalu – koniecznego warunku dla wszystkich uczestników, jednak  bez wykonania tej pastorałki nie można było ubiegać się o nagrodę główną festiwalu – Grand Prix (również ufundowaną przez Kard. Dziwisza). Nagrody te wyśpiewał sobie chór mieszany Educatus z Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie.

Zmagania konkursowe chórów oceniało jury w składzie prof. Andrzej Banasiewicz z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ks. dr Robert Tyrała z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (Katedra Muzyki Kościelnej) i Maciej Tworek - adiunkt Akademii Muzycznej w Krakowie. Ocenie Jury podlegał dobór repertuaru, stopień trudności wybranych utworów oraz artystyczny poziom wykonania. Oceniano prezentacje w pięciu oddzielnych kategoriach:

Chóry mieszane – I miejsce Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach, II miejsce Chór  Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zabrzu, III miejsce chór Ichos z Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku oraz wyróżnienie dla chóru Echo z Zebrzydowic.

Chóry jednorodne – nagród nie przyznano.

Chóry dziecięce – I i II miejsca nie przyznano, III miejsce chór Wesołe Nutki z Państwowej  Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu.

Chóry kameralne (mieszane, jednorodne, dziecięce) – I miejsce i nagroda specjalna chór Fermata z Kielc, II miejsce Oktet wokalny OCTAVA, III miejsce chór Animato z GOK w Pawłowicach.

Zespoły wokalno – instrumentalne (nagród nie przyznano).

Nagrody w wysokości od 800 do 1500 zł oraz wyróżnienie w wysokości 600 zł ufundowali sponsorzy, a zarazem współorganizatorzy festiwalu.  Wszystkie uczestniczące w festiwalu chóry i zespoły otrzymały okolicznościowe dyplomy uczestnictwa.

Integralną część festiwalu stanowiło uczestnictwo w oprawie liturgicznej niedzielnych Mszy świętych we wszystkich kościołach myślenickich lub w imprezach towarzyszących. 

Celem organizowanego od 16 lat festiwalu w Myślenicach jest konfrontacja dorobku artystycznego i umiejętności wykonawczych działających społecznie chórów i zespołów amatorskich, pobudzenie aktywności kulturalnej i twórczej środowisk muzycznych, wymiana i wzbogacanie doświadczeń artystycznych zespołów i dyrygentów oraz prezentacja szerokiego spektrum aktualnych dokonań amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce. Festiwal od lat jest cenioną imprezą ogólnopolską, jedną z najpoważniejszych odbywających się w Myślenicach.

Festiwal zakończył koncert galowy w niedzielę wieczorem w sali widowiskowej MOKiS, prowadzony (podobnie jak części konkursowe) przez Piotra Gablankowskiego. Przed ogłoszeniem werdyktu jury wystąpiły chóry mieszane PSM II stopnia z Zabrza i chór mieszany Ichos z Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, laureaci 2 i 3 miejsca w swojej kategorii. W uroczystości zakończenia Festiwali i rozdania nagród udział wzięli m.in. poseł Marek Łatas i burmistrz Maciej Ostrowski oraz kierownik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Jan Wójcik i dziekan myślniecki ks. prałat Karol Jarosz.

Ryszard Sobkowicz