Parafia na Zarabiu ma 20 lat

Parafia na Zarabiu ma 20 lat
Parafia na Zarabiu ma 20 lat, fot. Ryszard Sobkowicz

Parafia na Zarabiu istnieje już 20 lat. Mszę dziękczynną w intencji parafii i parafian koncelebrował ks. prałat Edward Baniak – budowniczy kościoła na Zarabiu, obecnie duszpasterzujący w Nowej Hucie w Arce Pana, w asyście ks. Józefa Orawczaka – od samego początku proboszcza i twórcy tej wspólnoty parafialnej

Z tej okazji do kościoła p.w. św. Franciszka licznie przybyli goście – władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele policji i straży pożarnej (ks. Józef Orawczak jest kapelanem strażaków powiatu myślenickiego), dyrektorzy szkół, przyjaciele (jest też kapelanem ludzi gór wędrujących po naszych turystycznych szlakach) oraz oczywiście myśleniczanie – parafianie i goście z innych wspólnot na terenie miasta i gminy. Oprawę artystyczną liturgii zapewnił chór Cantata Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod batutą Moniki Szymskiej.

Moc wiary

Homilię wygłosił ks. prałat Edward Baniak. Nawiązał do niedzielnego czytania – cudu przywołania do życia przez Pana Jezusa zmarłej córki Jaira – przełożonego synagogi, do uzdrowienia wdowy, która dotknęła się szaty Pana Jezusa oraz do zdarzenia w czasie II wojny światowej, gdy został zastrzelony kapelan nowozelandzkiej armii, a żołnierz, który wcześniej go wyśmiewał, osobiście przyniósł dla niego krzyżyk. Poprzez te przykłady ukazał wielką moc wiary. – Pan Jezus zstąpił do piekieł, by prowadzić nas do nieba – powiedział.

Ks. Baniak podziękował za zaproszenie, tym, którzy ponad 20 lat temu pomagali budować kościół na Zarabiu i tym, którzy przez 20 lat kontynuowali rozpoczęte wówczas dzieło tworzenia parafii. Nawiązał do przyrody otaczającej tę dzielnicę miasta, argumentując, że właśnie dlatego zaproponował św. Franciszka jako patrona tej nowej wspólnoty.

Kapłanom dziękowali też parafianie, w imieniu których kwiaty wręczyła im delegacja pod przewodnictwem Heleny Szmyd oraz władze samorządowe. Burmistrz Maciej Ostrowski, któremu towarzyszyła dyrektor biblioteki Teresa Nalepa, powiązał jubileusz wspólnoty parafialnej na Zarabiu z obchodzonym w tym roku ćwierćwieczem samorządu. Obydwie formacje to wspólnoty tworzące przestrzeń życia społecznego i duchowego naszego miasta. Gratulowali parafii 20-lecia, a ks. proboszczowi dziękowali za jego społeczne zaangażowanie w tak wiele obszarów życia, nie tylko parafii, lecz również miasta i gminy.

Wystawa i festyn

Przy kościele można było oglądać wystawę „Radość stworzenia – Święty Franciszek” z prac wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 3 oraz uczniów z ze szkoły na Chełmie oraz fotografii wykonanych przez młodzież z Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Festyn z okazji jubileuszu, który odbył się w Banderozie ze swadą i dowcipem prowadził Zdzisław Uchacz. Podczas święta znane przeboje zagrała Orkiestra Dęta z Bęczarki i Krzywaczki (dyrygent Jacek Poręba), wystąpiły wszystkie formacje Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, prezentując tańce ludowe, w tym tańce żywieckie, zagrała kapela Dixi Band, a poezję o św. Franciszku prezentował Teatr przy Drodze. Wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu plastycznego (wręczali ks. Józef Orawczak i Edyta Klęk-Hajdas) oraz konkursu fotograficznego (wręczali Renata Piekarz i Marek Łapa wraz z ks. Józefem). Było też wiele festynowych atrakcji dla uczestników w różnym wieku: przejażdżki na konikach ze stadniny „Hucuł”, dmuchane zjeżdżalnie, bańki mydlane, balonowe zoo, malowanie twarzy i oczywiście zaplecze gastronomiczne.

Ksiądz Józef i medal dla orkiestry

Także podczas festynu nie zapomniano o tak lubionym proboszczu Zarabia. Prebendę objął 27 czerwca 1995 roku, ale w Myślenicach jest dłużej, gdyż wcześniej przez dwa lata pracował jako wikary w kościele farnym. Specjalnie dla niego orkiestra zagrała Barkę, a ksiądz Józef wręczył jej pamiątkowy medal.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)