Myślenickie Święto Niepodległości

15 listopada 2007 Wydanie 42/2007
Myślenickie Święto Niepodległości
Myślenickie Święto Niepodległości, fot. Józef Błachut

Tradycyjnie uroczystą i podniosłą oprawę miały 11 listopada rocznicowe obchody odzyskania niepodległości w naszym mieście. W kościele parafialnym NNMP koncelebrowanej Mszy  świętej w intencji Ojczyzny i TG Sokół przewodniczył ksiądz dziekan Karol Jarosz. Patriotyczną lekcję historii w płomiennej homilii wygłosił ksiądz Jan Jurczak.

Cytując narodowych wieszczów i poetów przypominał chwalebne daty z historii Polski, jak i te, które okryły hańbą i wstydem naród polski. - Z ambony dokładnie widać, co znaczą słowa Bóg, Honor, Ojczyzna. Nasz wróg nigdy nie zabił w narodzie ducha i wiary, która stała się zalążkiem zmartwychwstania Polski – podkreślał. Jakże dobitnie i celnie trafiały do nas słowa duchownego.

- Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, bo sami potrafimy sobie w nią napluć (...) Chroń nas Boże od głupoty, która udaje mądrość, od niewoli udającej wolność.

Po nabożeństwie przy wtórze marszów Orkiestry Reprezentacyjnej  Miasta i Gminy Myślenice liczne poczty sztandarowe: kombatanckie, strażackie, Solidarności, szkolne, harcerski, organizacji i stowarzyszeń wraz z delegacjami władz samorządowych powiatu i gminy, służb mundurowych: Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej, partii politycznych PiS i LPR, senatorem Stanisławem Bisztygą i posłem Markiem Łatasem przemaszerowały pod Pomnik Niepodległości, przy którym wartę honorową trzymali harcerze i funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Tutaj miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, której dokonali poseł Marek Łatas i kombatanci II konspiracji walczącej po II wojnie światowej z reżimem komunistycznym: Jan Hołuj i Tadeusz Pytlik. Ksiądz dziekan Karol Jarosz po modlitwie poświęcił tablicę, na której wyryto słowa: „1945-1956 Wytrwałym Zwycięstwo: Pamięci żołnierzy polskich oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niezawisłość, Harcerzom organizacji TZHP „Sępy”, „Buki”, którzy walczyli zbrojnie z okupacją sowiecką i polskim reżimem komunistycznym na Ziemi Myślenickiej w latach 1945-1956 – Społeczeństwo, UMiG Myślenice 2007”.

Fundatorami tablicy są: poseł Marek Łatas i firma pana Marka Warzechy, a została wykonana przez Jana Funka. W imieniu kombatantów dziękował za ufundowanie tablicy i zgodę na jej umieszczenie na Pomniku Niepodległości Tadeusz Pytlik. Przy wtórze werbli w hołdzie wszystkim poległym za Ojczyznę złożono wieńce i wiązanki kwiatów, po odegraniu pieśni patriotycznych i legionowych zostały wyprowadzone poczty sztandarowe. Zwieńczeniem myślenickiego Święta Niepodległości był patriotyczny program artystyczny w MOKiS „Tobie Polsko” pod honorowym patronatem senatora Stanisława Bisztygi, posła Marka Łatasa i burmistrza Macieja Ostrowskiego.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka  wykonał tańce narodowe: poloneza i mazura, a recital piosenki aktorskiej pt. „Wieśniacze życie” zaprezentował aktor Artur Gotz śpiewając piosenki m.in. Zygmunta Koniecznego, Marka Grechuty i Jana Wołka. Uczennice Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach: Natalia Hodurek i Małgorzata Kosek przygotowane przez Elżbietę Leśniak grały utwory Chopina, a zespół wokalny „Cantata” pod kierunkiem Moniki Szymskiej wspólnie z publicznością śpiewał pieśni patriotyczne i legionowe.

Stanisław Cichoń