Magiczna i wyjątkowa myślenicka Noc Muzeów

Magiczna i wyjątkowa myślenicka Noc Muzeów
Magiczna i wyjątkowa myślenicka Noc Muzeów

Muzeum myślenickie już po raz czwarty włączyło się w program Europejskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna krakowska Noc Muzeów przebiegała pod hasłem „KO-lekcja. Podziel się swoją pasją”. Takie też hasło przyświecało myślenickiej Nocy Muzeów, która odbyła się z 18 na 19 maja i była niezwykle atrakcyjna

Pierwsza z przygotowanych na tę okazję ekspozycji nosiła tytuł „Zapach luksusu - czyli modny świat flakonów perfumowych i akcesoriów toaletowych”. To niezwykła i niecodzienna kolekcja, której właścicielką jest Katarzyna Sosenko.

Katarzyna Sosenko - jest absolwentką Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wywodzi się z kolekcjonerskiej rodziny, gdzie dorastając w artystycznej atmosferze stworzyła tę niezwykłą - zarówno pod względem wizualnym, jak i dokumentalnym - kolekcję. Z pasją gromadzi także inne akcesoria mody: torebki, kapelusze, wachlarze, tabakierki, guziki, laski i inne przedmioty dodające urody i szyku. Wielokrotnie prezentowała je na wystawach, prelekcjach w prasie i telewizji. Opracowała w sposób naukowy fragment zbioru pocztówek (liczącego ponad 600.000 egzemplarzy) prezentujący „polską propagandę socrealistyczną” jako temat pracy magisterskiej. Wyróżniona prestiżowym stypendium Fundacji Peggy Guggenheim w Wenecji otrzymała nowoczesną lekcję w dziedzinie muzealnictwa i kuratorstwa. Jest kuratorem zbiorów rodziny Sosenko, córką Marka Sosenko – jednego z najbardziej znanych i cenionych kolekcjonerów w naszym kraju, którego  zbiór m.in. pocztówek liczy 700.000 (w tym również widokówki prezentujące Myślenice i okolice). To właśnie jemu zawdzięcza symbol swojej kolekcji: flakon, który zachował się jeszcze z zawartością. Szlifowana butelka posiada bardzo ciekawy mechanizm, zaopatrzony w zapadkę. W korku jest kluczyk, co dowodzi, że zapachy były kiedyś tak luksusowym produktem, że trzeba je było chronić przed służbą i dziećmi.

Katarzyna Sosenko posiada imponującą wiedzę, a dzieląc się swoją pasją mogłaby o niej opowiadać godzinami:

- Jest to w moim sercu i w mojej głowie. Samo komponowanie kolekcji trwało kilka lat. O tej pasji zadecydowały głównie tradycje rodzinne, studia historyczne, i cały ten klimat związany z tradycją i antykami.

Zatem miłośnicy luksusu i nie tylko oni mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak m.in. zmieniały się trendy i wzornictwo na przestrzeni wieków oraz m.in. skąd się wzięła nazwa Chanel nr 5 czy jakie perfumy uwielbiała cesarzowa Józefina. Ta niezwykła wystawa czynna będzie jeszcze przez 2 miesiące.

Następnie po godz. 20 w ogrodach muzealnych dyrektor Bożena Kobiałka zaprosiła na wystawę kolekcji pojazdów. Podzielili się swoją pasją miłośnicy starych pojazdów – samochodów i motorów, w większości Myśleniczanie: Paweł Kozak, Franciszek Wołek, Jan Pytlak, Józef Sentysz, Marcin Sentysz, Stanisław Szczepanow, Józef Zaremba, Władysław Hodurek i firma AQQ Artykuły Metalowe - prezentująca samochody z PRL-u. Samochody można było oglądać w muzealnym ogrodzie do późnych godzin nocnych.

Natomiast wszystkie zgromadzone ekspozycje muzealne prezentowane były od godz.18.00 do 00.30. Specjalnie na tę okazję zostały poddane rewitalizacji przez pracowników Muzeum. Nabrały kolorytu i są bardziej przyjazne. Na Noc Muzeów została ekstra przygotowana także wystawa „Dawnych wspomnień czar” - Myślenice i ziemia myślenicka w malarstwie” - na piętrze budynku. Składa się na nią kilkadziesiąt obrazów z kolekcji muzeum przedstawiających przede wszystkim zabudowę miasta, szczególnie zabytkowego centrum, które stanowiło temat podejmowany przez wielu malarzy; znane i mniej znane zakątki miasta- uliczki okalające centrum, jak też rekreacyjną dzielnicę Myślenic - Zarabie.

Jest też grupa obrazów o odmiennym charakterze – to malarstwo Jadwigi Nosidlak – malarki ludowej ze Skomielnej Czarnej. Dziesięć prostych w swej wymowie obrazków przedstawia pejzaż wiejski wsi myślenickiej oraz ludzi podczas zajęć gospodarskich.

Większość z nich ma charakter „dokumentu przeszłości”, przywołując dawne wspomnienia i przenosząc widza w świat, którego już nie ma.

Rozstrzygnięto także grę terenową - „Śladami myślenickich bohaterów”- zorganizowaną wspólnie z Myślenickim Towarzystwem Historycznym. Gra rozpoczęła się o godz. 16, a zakończyła o 19 w Domu Greckim. Mogły w niej wziąć udział osoby indywidualne lub trzyosobowe zespoły. Na terenie miasta znalazło się dwanaście punktów orientacyjnych, które musiały zostać najpierw odnalezione przez uczestników gry, następnie należało znaleźć konkretne miejsce lub obiekt i na jego podstawie wpisać hasło do krzyżówki. Dwanaście prawidłowo odgadniętych i wpisanych haseł dawało ostateczne rozwiązanie tej krzyżówki. Hasła były tak pomyślane, aby nawiązywały do historii miasta i związanych z nią ważnych nazwisk.

W zabawie wzięło udział 12 ekip (młodzież, dzieci, dorośli, harcerze). 9 grup rozwiązało krzyżówkę prawidłowo i zostało nagrodzonych. Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowali: senator VII kadencji –Stanisław Bisztyga oraz Muzeum Regionalne w Myślenicach, a poczęstunek w trakcie wernisażu Restauracja Stek – Janina i Jacek Szostakowie.

Tegoroczna Noc Muzeów to niewątpliwy sukces Muzeum myślenickiego na stałe wpisujący się w kalendarz atrakcji kulturalnych naszego miasta, ciesząca się dużą popularnością, o czym świadczyła liczna publiczność zwiedzająca przygotowane ekspozycje.

Stanisław Cichoń

W imieniu Muzeum Regionalnego w Myślenicach serdecznie słowa podziękowania kieruję na ręce: Pawła Kozaka, Franciszka Wołka, Jana Pytlaka, Józefa Sentysza, Marcina Sentysza, Stanisława Szczepanow, Józefa Zaremby, Władysława Hodurka oraz firmy AQQ Artykuły Metalowe - za udostępnienie zabytkowych pojazdów i podzielenie się pasją kolekcjonerską w ramach Nocy Muzeów 2013 w ogrodach „Domu Greckiego”. Bożena Kobiałka - dyrektor Muzeum.