Jubileusz 160 lat Orkiestry Dętej Orzeł

Region 16 sierpnia 2012 Wydanie 30/2012
Jubileusz 160 lat Orkiestry Dętej Orzeł
Jubileusz 160 lat Orkiestry Dętej Orzeł

Weekend 21-22 lipca w gminie Pcim upłynął pod znakiem muzycznych doznań, których niewątpliwie dostarczyła Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni obchodząca swój jubileusz 160-lecia

Sobotnie obchody rozpoczęły się przywitaniem gości przez dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Justynę Urban: - Minione 160 lat to wspaniała historia Orkiestry wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i niezliczonymi koncertami. Dziś trudno nam wyobrazić sobie Gminę Pcim bez Orkiestry „Orzeł” i jej bogatego i jakże różnorodnego repertuaru muzycznego. Zawsze po mistrzowsku wykonany, wzrusza nas, zachwyca i pozostawia w pamięci niezapomniane wrażenia. Orkiestra zagrała swe popisowe utwory i odbyła musztrę paradną, podczas której kapelmistrz Tomasz Stronias zadziwiał publiczność efektownie żonglując batutą.

Pokaz ten był swoistym preludium do niedzielnych uroczystości, które rozpoczęły się Mszą świętą w intencji orkiestry w Kościele Parafialnym w Trzebuni, którą poprowadził proboszcz parafii Kazimierz Czubat, a homilię wygłosił ks. Artur Czepiel. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpił uroczysty przemarsz na pobliskie boisko sportowe, gdzie „Orły” zagrały swój jubileuszowy koncert.

Po kilkudziesięciominutowej uczcie dla ucha nadeszła chwila oficjalnego otwarcia imprezy przez wójta gminy Pcim Daniela Obajtka, który dziękował jubilatom za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury: - Dziękuję za piękną pracę na rzecz upowszechniania muzyki oraz wysoki poziom artystyczny prezentacji muzycznych. Cenię bardzo wysoko Waszą działalność koncertową, udział w wielu imprezach, uroczystościach patriotycznych i religijnych. Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez osobistego zaangażowania i pasji, z jaką podejmujecie kolejne wyzwania.

Nadeszła chwila składania życzeń, gratulacji, a także wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz upominków. List gratulacyjny odczytał senator RP Andrzej Pająk, a w imieniu posła Marka Łatasa i posłanki Beaty Szydło radny sejmiku województwa małopolskiego Jarosław Szlachetka. Złożył także podziękowania od marszałka sejmiku województwa małopolskiego, a na ręce kapelmistrza Tomasza Stronasa przekazał pamiątkowy medal od władz sejmiku, ofiarując również trąbkę. Natomiast przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Węgrecka i dyrektorka GOKiS Justyna Urban wręczyły wraz z wójtem Danielem Obajtkiem dla orkiestry okazałą nagrodę gminy Pcim w postaci humorystycznego „Łośkara”. Wszyscy członkowie orkiestry otrzymali także pamiątkowe tabliczki.

Dalszą część programu uświetniły koncerty: Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Zygmunta Rozuma, Orkiestry Dętej OSP z Zasani na czele z kapelmistrzem Eugeniuszem Sokołem oraz Orkiestry Dętej z Bieńkówki - kapelmistrz Jan Sergiel, która za 2 lata będzie obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Orkiestry umiejętnie korzystając z bogatego instrumentarium, po mistrzowsku zaprezentowały swoje możliwości w dość urozmaiconym repertuarze, co dla słuchaczy było dużym wydarzeniem muzycznym, a kończyły swoje występy wraz z publicznością gromkim „Sto lat” na cześć orkiestry z Trzebuni. To nie był jednak koniec muzycznych atrakcji. Z humorem na scenie wystąpiło bowiem Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebuni, które ośpiewało orkiestrę, a grą i śpiewem do tańca bawiły zespoły: „Sas Brass” oraz „Weekend”.

GOKiS Pcim