Dom Małopolskich Gospodyń znów działa

Region 15 września 2016 Wydanie 32/2016
Dom Małopolskich Gospodyń znów działa
Dom Małopolskich Gospodyń znów działa

Tym razem proekologicznie w ramach projektu „Podaj dalej!”. Panie z Domu Małopolskich Gospodyń za cel obrały sobie edukację ekologiczną mieszkańców Małopolski udowadniając, że w zużyte sprzęty można tchnąć nowe życie

Jak to osiągnąć? - Poprzez działania promujące ograniczenie produkowania odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych - mówi Agnieszka Węgrzyn, koordynator projektu.

- Od początku działalności wiejskich organizacji kobiecych jednym ze sposobów racjonalnego zarządzania gospodarstwem domowym wykorzystywanym przez gospodynie wiejskie było ponowne użycie wybranych przedmiotów – mówi. - Dlatego chcemy powrócić do tej tradycji, która z uwagi na coraz większą ilość tzw. „chińszczyzny”, powoli zanika. Łatwiej jest wyrzucić zepsutą rzecz niż ją naprawić, łatwiej jest spalić dany przedmiot niż przekazać go dalej lub inaczej wykorzystać. Poprzez realizacje projektu „Podaj dalej” chcemy zmienić takie patrzenie na świat. Dom Małopolskich Gospodyń utworzony został w roku 2015 w ramach działań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie i jest pierwszym na terenie Małopolski Domem zachęcającym do współpracy i wymiany doświadczeń dla Gospodyń z terenu całego województwa. Celem jego założenia jest m.in. zachowanie tradycyjnej kultury ludowej opartej na XIX wiecznych wzorcach.

Od września do października członkinie małopolskich Kół Gospodyń Wiejskich będą mogły zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą „ponownego użycia” poprzez uczestnictwo w warsztatach proekologicznych „Nowe życie starych rzeczy” tj. decoupage, wiklina papierowa, kreatywne użycie plastiku, poprawki krawieckie i szycie ubranek dla lalek do przedszkoli.

Podstawowym założeniem warsztatów jest przynoszenie przez uczestniczki własnych materiałów tj. gazet, plastikowych butelek, ubrań. Takie działania wpłyną na wydłużenie cyklu życia tych produktów i ograniczenia ich oddziaływania na środowisko.

Następnie, aby ugruntować praktyczną wiedzę dotyczącą sposobów ograniczania ilości odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych i przekazać ją dalej, chętne gospodynie poprowadzą warsztaty proekologiczne „Gazety, plastik, ubrania – nieznane zastosowania” dla dzieci w swoich miejscowościach. W ramach „ponownego użycia” można rozróżnić dwie grupy działań: ponowne wykorzystanie wcześniej używanych rzeczy, które nie stały się odpadami oraz przygotowanie do ponownego użycia. W tym przypadku używane rzeczy stają się odpadami, a po procesie przetwarzania (np. naprawa, sprawdzenie lub czyszczenie) tracą status odpadu i tak jak w pierwszym przypadku są ponowne używane.

Wymiana staroci

W sobotę 5 listopada w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach odbędzie się „Małopolska wymiana staroci dla córki, żony, babci i cioci”. - Głównym celem tego wydarzenia jest danie mieszkańcom Małopolski przestrzeni gdzie mogliby wymienić się np. niepotrzebnymi ubraniami, zabawkami dziecięcymi, czy sprzętami - wyjaśnia Agnieszka Węgrzyn.

Aby w wymianie mogło wziąć udział więcej osób, nad najmłodszymi uczestnikami czuwać będą animatorzy, którzy zapewnią dzieciom moc proekologicznych zabaw. Wymiana nie będzie miała jednak tylko charakteru „targu”, ale będzie także miejscem, gdzie zaprezentowane zostaną po raz pierwszy filmy promujące działania pro-ekologiczne przygotowane w ramach realizacji projektu, a uczestniczki warsztatów, przy przygotowanych przez siebie przedmiotach, opowiedzą o swoich doświadczeniach projektowych.

W warsztatach mogą wziąć udział członkinie małopolskich Kół Gospodyń Wiejskich. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu i zapisów na zajęcia można znaleźć na stronie www.gospodynieglogoczow.pl. Projekt „Podaj dalej!” jest współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. Partnerem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach.